Pretraga tekstova
Projekcije upućuju na to da će u prvom kvartalu 2011. godine otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj rasti za dodatnih pet posto u odnosu na posljednji kvartal 2010. godine
Mljekare okupljene u Croatiastočaru odbile su zahtjev Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka za povećanjem osnovne cijene mlijeka za 10 posto. Tražene izmjene parametara za formiranje cijene mlijeka s 4,2 posto mliječne masti i 3,4 posto bjelančevina na 3,7 posto mliječne masti i 3,2 posto bjelančevina podrazumijevaju povećanje otkupne cijene mlijeka za 20,5 posto, a ne za 10 posto, smatraju u Croatiastočaru. Dodaju da povećanje otkupne cijene mlijeka za 20,5 posto mljekare ne mogu prihvatiti zbog više razloga. Prvi od njih je, kažu, to što otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj prate cijene u EU te da one unatrag godinu dana neprekidno rastu, da bi u zadnjem kvartalu ove godine bile u prosjeku 20 posto više u odnosu na isto razdoblje lani. Na primjer, u prosincu 2010. godine otkupna cijena mlijeka viša je za čak 0,42 kune u odnosu na prosinac 2009. godine. Također, država u proizvodnju mlijeka godišnje uloži više od 700 milijuna kuna te jamči otkupnu cijenu od 2,20 kuna po litri, što je gotovo dvaput manje od prodajne cijene mlijeka.
Projekcije upućuju na to da će u prvom kvartalu 2011. godine otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj rasti za dodatnih pet posto u odnosu na posljednji kvartal 2010. godine. Osim toga, otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj više su za pet posto u odnosu na otkupne cijene mlijeka u zemljama EU-25. Trošak pet posto više otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj mljekare preuzimaju na sebe kao dodatan oblik stimulacije proizvodnje mlijeka, tvrde u Croatiastočaru. Cijene konzumnog mlijeka, mliječnih proizvoda i sireva na policama trgovina ne prate rast otkupnih cijena mlijeka, nego su u prvih devet mjeseci 2010. godine niže za četiri posto u odnosu na isto razdoblje lani. U prvih 10 mjeseci potrošnja mlijeka, mliječnih proizvoda i sireva pala je za pet posto u odnosu na isti period lani. U Croatiastočaru smatraju da bi svako dodatno povećanje otkupnih cijena mlijeka, koje nije uvjetovano tržišnim mehanizmima, značilo dodatno neopravdano povećanje cijena gotovih proizvoda, prije svega konzumnog mlijeka, mliječnih proizvoda i sireva. Naravno da bi to bio novi udarac na kućni budžet potrošača. Svaka mljekara će sa svojim kooperantima dogovarati uvjete suradnje te donijeti akcijski plan za povećanje proizvodnje mlijeka na vlastitom otkupnom području. Dukat planira uložiti šest milijuna kuna u kupnju junica za novih 15 milijuna litra mlijeka.
Autor: Marinko Petković
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?