Pretraga tekstova
I do sada smo nastojali brzo svim mogućim sredstvima reagirati na poremećaje koji pogađaju ovaj sektor kako bismo održali proizvodnju, rekla je ministrica Vučković.
"Što se tiče cijena mesa mogu reći da su one donekle stabilnije u odnosu na prošlu 2020. godinu, no istina je da se poljoprivrednici u stočarstvu suočavaju s dvostrukim problemom - nepredviđenim i visokim rastom cijena stočne hrane, a s druge strane nedovoljnim rastom ili padom u odnosu na prosjek Europske unije svojih visokovrijednih proizvoda“, potvrdila je novinarima u Osijeku ministrica poljoprivrede Marija Vučković referirajući se na upozorenje Hrvatske poljoprivredne komore o velikim problemima u kojima se našlo domaće stočarstvo zbog drastičnog poskupljenja stočne hrane.
Podsjetila je na dosadašnje programe pomoći, koji su između ostalog bili namijenjeni sektoru govedarstva i sektoru svinjogojstva, te na nekoliko brzih intervencija kojima su reagirali na krize koje su pogađale ovaj sektor, a nisu bile samo izazvane epidemijom Covid-19.
"Ono što je posljednje, uspjeli smo u pregovorima s Europskom komisijom ishoditi značajno povećanje potpora kao kompenzaciju za uloženi i trud i troškove i za eventualno izgubljene prihode s obzirom na veće napore koje poljoprivrednici trebaju za mjeru 14 Dobrobit životinja“, istaknula je ministrica Vučković i dodala kako se ovom mjerom koristi većina poljoprivrednika. koji su. čini se iznimno zadovoljni ovim povećanjem.
"I ovo će povećanje, na nekim mjerama čak i trostrukim, pomoći“, kazala je podsjećajući kako je u okviru okolišnih mjera u Mjeri 10 dodana i operacija 10.1.17. koja se odnosi na nanošenje stajskog gnojiva na poljoprivrednim površinama. Mišljenja je kako će ova potpora u najvećoj mjeri utjecati pozitivno na sektor stočarstva.
Hrvatski stočari pred zidom, drastičan rast cijena žitarica ugrozio čitav sektor
"Vjerujem da nitko neće sporiti da ova Vlada nastoji brzo svim mogućim sredstvima reagirati na poremećaje koji pogađaju ovaj sektor kako bismo održali proizvodnju“, navela je ministrica koja je jučer u Osijeku nazočila dodjeli nagrada Zlatna repa 2021. i naglasila da statistika govori da u tome uspijevaju, pa će nastavno i na ovaj dopis Hrvatske poljoprivredne komore, koju doživljavaju kao partnera, sjesti i vidjeti što je još moguće dodatno učiniti.
Tagovi
Kriza stočarstva Ministarstvo poljoprivrede Hrvatska poljoprivredna komora Marija Vučković
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka agronomije s dugogodišnjim novinarskim i uredničkim iskustvom. Članica nekoliko novinarskih asocijacija među kojima je i TotY. Osim svojim perom, voli bilježiti i objektivom.
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰
Marta Radić
prije 3 godine
Zašto bih netko radio ...svetke i petke! U poljoprivredi što jednostavnije i primitivnije to financiski bolje. U stočarstvu stalno problemi , država potrošila milijarde i ponovo smo na početku. Prodaj stoku i radi što je jeftinije , jednostavnije , manje problema i briga. Ako netkom treba meso i mlijeko neka plati , te nema problema. Cijena stočne hrane poskupjela , neka poskupi i meso i mlijeko , kome je puno za platiti neka jede nešto drugo. Stvari su jednostavne. Nevidim gdje je problem!
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ispravno Marta , cijene su povoljnije , posiješ žito pa poslije žetve na godišnji ( ljetni ) , obereš kukuruz pa na godišnji ( zimski ) , a sa marvom ( stokom ) svaki dan posla , plus borba protiv vukova !
Marta Radić
prije 3 godine
Nije kriza u stočarstvu , nego procvat u ratarstvu
Đuro Japaric
prije 3 godine
Hrvati su čistači smrznutog mesa iz uvoza , starog više godina pa se trebaju boriti da ono ne poskupi ! A stočna hrana od ponižavajuće niske cijene došla je na neku realnu razinu ! Umirovljenici neka pređu na sladoled , jedan ližemo ( onaj do 10 kn ) do podne a drugi poslije podne ili za 60 sladoleda 600 kn mjesečno !
SASA FRANIC
prije 3 godine
prvo ako raste cjena stocne hrane isto tolko bi trebala rasti cjena mesa. ako cjena mesa ostaje ista onda je negdje nepravedno mesetarenje. ako stocar u italiji i spanjolskoj moze kupiti iz HR svu stocnu hranu po povisenoj cjeni i dovesti je kod sebe, a proizvoditi meso po istoj cjeni kao i prije, onda je taj dobio neke subvencije za to. nista tu ne treba razmisljati