Iste brojke, drugačija interpretacija? Predsjednik Odbora za mljekarstvo HPK, Igor Rešetar komentirao nam je kolidirajuće podatke Ministarstva poljoprivrede i HPK.
"Da, razlika u prihodima hrvatskih proizvođača mlijeka u odnosu na EU prosjek smanjuje se od ožujka, ali ona i dalje za prvih devet mjeseci iznosi 14.723 eura", pojašnjava nam Igor Rešetar, predsjednik Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore, kolidirajuće podatke s Ministarstvom poljoprivrede.
Naime, dok je HPK neki dan priopćila da su i dalje u manjku, resorno je ministarstvo danas objavilo da je prihod hrvatskih mljekara za prvih devet mjeseci 2023. godine u odnosu na EU prosjek i na temelju proizvodnje 360 tisuća kilograma, veći za 6.697 eura.
A kako su došli do tog? Matematika. Uzmemo li da je domaći proizvođač za prvih devet mjeseci 2022. imao 21,4 tisuće eura manje prihode i oduzmemo s tih 6,7 tisuća eura plusa, dolazimo do navedenih 14,7 tisuća manje. Ili obrnuto, oduzmemo 14,7, dobijemo 6,7 (plusa).
Ista brojka, drugačija interpretacija, mljekarima ne baš simpatična.
"Otkupna cijena mlijeka u odnosu na EU prosjek je nama zadnjh šest mjeseci viša za pet eurocenti. Lani je bila niža za 10 centi. Zašto tada to nisu napisali nego mi sad dobijemo odgovor da smo milijunaši", pita Rešetar posve smireno dodajući da su iz HPK poslali apel Ministarstvu da shvate da je situacija iznimno teška i da se učini sve kako bi se spasio sektor kojemu i na europskoj razini prijeti urušavanje.
Istina, dodaje, šest mjeseci imaju plus u odnosu na prosjek EU, ali uz sve troškove koje su imali i imaju, ne mogu se i nisu se oporavili. Štoviše, uz najavu daljnjeg pada otkupne cijene, sve su dalje od oporavka.
"I nama u mljekarskom sektoru je cilj profit, a njega teško ostvarujemo", napominje otkrivajući da je otkupna cijena bila 43 eurocenti po kilogramu, sada je 48.
No, uzmimo samo da je litra mlijeka u trgovinama 1,10-1,20 eura, a proizvođač dobije 43 ili 48 eurocenta. Kome odlazi ostatak, pita, ako se zna i da je PDV na mlijeko 5 posto, a cijena mu k tome zamrznuta?
"Čista zarada trgovačkih lanaca i država bi mogla tu intervenirati", dodaje.
Prihodi hrvatskih mljekara već sad manji za gotovo 15.000 eura u odnosu na kolege iz EU
Ističe i da očekuju razgovor u Ministarstvu te daljnju pomoć sektoru jer bez mjera koje su imali, situacija bi bila još gora. Hrvatska ima rapidan pad broja isporučitelja/proizvođača mlijeka i sektor je u ozbiljnoj krizi.
A kakve su otkupne cijene na EU razini i gdje je Hrvatska, možete vidjeti i u dokumentima ispod teksta koje nam je ustupio.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
KOŠTICA
prije 1 godinu
Marta HR proizvođač mlijeka je u banani. Da bi preživio mora i tovit bikove i ratarit i to prodat ako ima viška. Dalje,cijene izlaznih troškova su daleko više od ulaznih,veterinarske usluge,stočna hrana,troškovi proizvodnje za pripremu hrane,itd. ... Potpore svake godine sve manje a to nas izvlači da se ne lažemo. Bez potpora i pomoći mi smo u banani. Vani ima i skrivenih potpora,repromaterijal je jeftiniji. Skidaju cijene u dućanima za sve ali za seljaka se nitko nije sjetio da se reguliraju cijene sjemenske robe,gnoja,reprometerijala općenito koji se koristi u poljoprivredi i na sve to cijena mlijeka pada a u dućanu raste. Zna se koja je proizvođačka cijena mlijeka ali industrija ima monopol i nema tu pomoći. Zato nam i je takva slika u poljoprivredi koja je. Od 65 tisuća proizvođača mlijeka na 2700. I to je pokazatelj stanja te grane proizvodnje i zarade proizvođača mlijeka.
Marta Radić
prije 1 godinu
Prvo nisam sigurna da bi MPS , bez veze mlatilo neke brojke , te vjerujem da su one itemeljene. No , zarada ili dobit , dohodak se može računati na mnogo načina ...tako da je tu voda duboka...jednostavno izračinajte...koliki udio države je u litri mlijeka , a koliko tržišta , to usporedite za zemljama EU , nađite prosjek...ako RH mljekar je u prosjeku , onda je jasno , da mljekari nosu u banani , a da žele više to je logično
Hooky hoo
prije 1 godinu
Dok selo gori, baba se češlja. U ovom slučaju je baba hrvatska poljoprivredna politika u koju je uključena i kvazi HPK(odnosno pojedinci koji guraju vlastite interese a sjede na istim pozicijama jako dugo) te mačehinjski odnos prema toj grani poljoprivrede.