Pretraga tekstova
Istraživanje Sveučilišta u Sydneyu provedeno tijekom pet mjeseci otkrilo je da ove životinje proizvode određene glasove ovisno o emocionalnim stanjima u kojima se nalaze, a što otkriva njihovu osobnost.
"Milka, da znaš kako mi je danas godio svjež zrak i sočna trava! Baš mi je bilo lijepo na ispaši!", rekla je Rumena svojoj prijateljici kada su se navečer vratile u štalu. Na kravljem bi to možda zvučalo ovako: "Muuuuu, mu mu. Muu."
Šalim se naravno jer, ne razumijem kravlji jezik. No, ima tko ga razumije.
Istraživanje Sveučilišta u Sydneyu provedeno tijekom pet mjeseci i objavljeno u časopisu Scientific Reports u prosincu, otkrilo je da ove životinje proizvode određene glasove ovisno o emocionalnim stanjima u kojima se nalaze, a što otkriva njihovu osobnost.
Proučavajući stado holstein-frizijskih junica, Alexandra Green, sa sveučilišne Škole za život i znanost okoliša, utvrdila je da se krave određeno glasaju u različitim pozitivnim i negativnim situacijama te tako komuniciraju sa ostatkom stada.
Studija je zabilježila 333 uzorka vokalizacije krava i katalogizirala ih pomoću programa akustičke analize uz pomoć kolega iz Francuske i Italije. Green je provela tisuće sati koristeći slušalice i veliki mikrofon kako bi zabilježila zvukove u stadu.
U radu je zaključeno kako bi poljoprivrednici trebali integrirati znanje o pojedinim glasovima koje kojima se glasaju njihove krave u svoje svakodnevne prakse.
Primjerice, krave su svojim glasanjem iskazivale pozitivnu emociju kada su bile na toplome i u očekivanju hrane, a negativnu kada im je hrana uskraćivana i kada su fizički bile odvojene od ostatka stada.
"Nadamo se da će znanje stečeno o ovim vokalizacijama poljoprivrednici moći koristiti kako bi poboljšali dobrobit životinja i individualno se posvetiti onoj koja zahtijeva veću pažnju", rekla je Green.
Od prije je bilo poznato da krave i telad mogu komunicirati, ali ovo istraživanje potvrđuje pretpostavku da komuniciraju i međusobno.
"Krave su društvene životinje i ne iznenađuje da svoju individualnost pokazuju tijekom čitavog svog života, a ne samo u odnosu s teletom. No ovo je prvi put da smo mogli analizirati glas kako bismo dobili uvjerljive dokaze o toj osobini", piše Green u studiji.
I svinje, ovce, koze također imaju "glasove" koji razlikuju svakog pojedinca u stadu, otkrili su znanstvenici proteklih godina. U posljednja dva desetljeća znanstvenici su razvili preciznije tehnike audio analiza koje su u stanju izdvojiti suptilne promjene u životinjskom glasanju, kao što je razlika u visini, glasnosti i hrapavosti glasa.
Tek se treba dokazati da stoka može prepoznati pojedinačne glasove, a s obzirom da su vrlo društvene, očekuje se da je to vrlo vjerojatno.
Tagovi
Glasanje krava Glasanje životinja Komuniciranje Istraživanje Alexandra Green Emocionalno stanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 5 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !