Odluka Grada Knina da će okolnim selima jedna vatrogasna cisterna biti na raspolaganju samo dva puta mjesečno, šokirala je stočare. S čime napojiti stoku? Tko će biti kriv ako životinje počnu ugibati zbog suše, nedostatka vode?, pitaju.
"Tko će biti kriv ako životinje počnu ugibati zbog suše, nedostatka vode? Tko će biti kriv ukoliko dođe do ekološke katastrofe uslijed konzumacije vode koja nije zdravstveno ispravna, zbog lešina životinja koje će biti po selima?", pitaju se vlasnici OPG-ova i ostali stanovnici prigradskih naselja grada Knina.
Naime, oko 150 kućanstava na području Žagrovića, Oćestova, Ljupča i Polače, koja nisu spojena na vodovodnu mrežu, ovise o jednoj vatrogasnoj cisterni. Grad Knin sad je donio odluku da će im ovog ljeta na raspolaganju biti samo dva puta mjesečno.
Računica je, rekao je za radio.hrt.hr kninski gradonačelnik Marijo Ćaćić - jednostavna. Vodu Grad osigurava samo za kućanstvo, ne i za poljoprivredu.
Kako im je naveo, osigurati vodu za poljoprivredne svrhe nije moguće zato što na raspolaganju za navedenih 150 kućanstava imaju jednu vatrogasnu cisternu koja, osim za gašenje požara, služi i za potrebe Komunalnog poduzeća. Prema njemu, jedino je trajno rješenje spajanje na vodovodnu mrežu, ali Hrvatske vode u potpunosti su izbacile Grad Knin iz mogućnosti sufinanciranja.
Sela u Lici već desetak dana bez vode, mještani ogorčeni: Sram bilo i jedne i druge i treće!
U razradi je, dodao je, projektna dokumentacija za izgradnju cjelokupne vodovodne mreže, no samo za Polaču će biti potrebno do 12 milijuna eura. "To bi i za ekonomski snažniju lokalnu samoupravu bilo puno", rekao im je.
Navodno bi Ministarstvo gospodarstva trebalo osigurati još jednu certificiranu cisternu, no ni to neće biti dovoljno.
S druge strane, stočari se pitaju što će sa svojim blagom? Samo Ilija Nonković iz Žagrovića na OPG-u ima sedamdesetak grla goveda.
"Govedo dnevno popije od pedeset do sto litara. Kako životinjama osigurati toliku količinu vode?", pita u izjavi za HRT. Tim više jer su gusterne prazne i zapuštene, a na rijeke kojih Knin ima sedam (!) ne smiju bez dozvola Hrvatskih voda.
Reagirali su i iz udruge Hrvatski krški pašnjaci. Kažu, ove je godine totalni kolaps jer je odlukom gradske vlasti svako kućanstvo ograničeno na samo 16 kubika mjesečno bez obzira na broj članova.
"Ali u zraku ostaje pitanje zašto? Županija kaže grad Knin nije tražio pomoć, nitko nas nije kontaktirao, Vatrogasna zajednica Šibensko - kninske županije kaže grad Knin ne traži ispomoć, nitko nas nije kontaktirao, Ministarstvo poljoprivrede kaže grad Knin mora zatražiti pomoć, Hvatske vode kažu: grad Knin mora zatražiti pomoć, nisu nas kontaktirali., Zeleni grad Šibenik je izjavio, rado bi posudili cisternu ali nas nitko nije tražio...", opisuju situaciju na terenu pitajući se i zašto je u interesu grada da mu okolna sela zamru te se u potpunosti ugasi stočarstvo.
Tagovi
Autorica