Pretraga tekstova
Koliko je važno održavanje higijene u štalama i kako pravilno provesti dezinfekciju?
Da bi se u štalama stočarska proizvodnja odvijala uspješno, moraju se ispuniti brojni uvjeti. Krave, junad, svinje i druge životinje u uzgoju moraju živjeti u higijenski čistom objektu. Higijena štale predstavlja početnu osnovu za uspješan uzgoj stoke i iznimno je važna u tom procesu.
Svrha čišćenja i dezinfekcije je uništavanje mikroorganizama u štali, jer oni kod životinja izazivaju zarazne bolesti i različite infekcije (upale), od kojih životinje oboljevaju. Najbolje vrijeme da se obavi dezinfekcija štale je proljeće - ljeto. Potrebno je isplanirati gdje će životinje biti smještene kada se obavlja dezinfekcija, a preporučuje se da budu smeštene na mjestu koje je ograđeno i u kojem su najčešće životinje slobodne.
Dezinfekcija štala obavlja se preventivno i planski. Preventivnu dezinfekciju stočari trebaju obaviti barem jednom godišnje kako bi spriječili pojavu zaraze. Praksa je pokazala da preventivna dezinfekcija farmerima može donijeti velike uštede. Sa druge strane, planska dezinfekcija provodi se kada se bolest u štali već pojavila.
Prije samog procesa dezinfekcije treba obratiti posebnu pažnju na inventar štale, koji se iz štale u cijelosti iznosi i vani se obavlja njegovo čišćenje, odnosno dezinfekcija. Važno je posebnu pažnju obratiti i na hranu koja se također iznosi iz štale, a takva se hrana zatim spaljuje. Kod samog spaljivanja je važno voditi računa o mjestu na kojem se spaljuje hrana. Nikako to smije biti u neposrednoj blizini štale.
Da bi dezinfekcija štale bila uspješna, potrebno je obaviti u nekoliko faza. Prije svega tu je mehaničko čišćenje koje podrazumijeva polijevanje površina hladnom vodom, a zatim je potrebno te površine dobro izribati oštrim četkama, nakon čega se ponovo ispiru hladnom vodom. Ovdje je važno podsjetiti na potrebu zaštite električnih vodova u objektu u kojem se vrši dezinfekcija, kako bi osigurali sigurnost osoba koje obavljaju sam proceš čišćenja. Nakon obavljenog mehaničkog čišćenja, slijedi faza sušenja očišćene štale, a najbolje je da se štala suši prirodno, odnosno uz pomoć sunčeve svjetlosti.
Nakon što je štala u potpunosti osušena, na red dolazi prskanje štale otopinom sredstva za dezinfekciju i to nekoliko puta temeljito. Potpuno sušenje štale i opreme provodi se tek kada se provedu sve faze čišćenja i dezinfekcije, a tek nakon toga se životinje mogu vratiti u štalu.
Za dezinficiranje se najčešće koriste klorni kreč, krečno mlijeko i masna soda. Sredstva je najbolje pripremiti tako da se držimo uputstava koja se nalaze na svakom sredstvu. Sredstva se ne preporučuje pripremati na svoju ruku.
Foto: bgstockphotos.com, visivasnc
Autor
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?
Zea mays
prije 9 godina
E da mi je vidjeti koliko stočara vrši dezinfekciju u štalama, izuzev ako netko ima flajku rakijetine sakrivenu u sijenu pa potajno dezinficira grlo...