Napravili smo analizu cijene 1L mlijeka na bazi 2,8% mm i pokušali otkriti tko i koliko dobiva od sudionika proizvodnje: od laktacije do konzumacije.
Napravili smo analizu cijene 1L mlijeka na bazi 2,8% mm i pokušali otkriti tko i koliko dobiva od sudionika proizvodnje od laktacije do konzumacije.
U vrijeme kada je otkupna cijena mlijeka vrlo niska, u medijskom prostoru nalazimo brojna nerazumijevanja tržišnih procesa. Mnogo ljudi, opreme, energije sudjeluju na putu proizvodnje mlijeka - od laktacije do konzumacije. S ciljem da demistificiramo temu mlijeka, odučili smo napraviti detaljnu analizu cijene mlijeka od 5,00kn koliko košta litra na policama trgovina (okvirna maloprodajna cijena).
Analiza je naravno relativno neprecizna (neki troškovi nisu iskazani, a neki su uprosječeni), ali nije cilj prebrojati lipe, nego vidjeti okvirnu strukturu. Razgovarali smo sa brojnim sudionicima u procesu i donosimo zaključke na primjeru 1L mlijeka od 2,8%mm.
Krenimo redom sa ulogama:
Proizvođač mlijeka polazna je točka proizvodnog ciklusa. On je izgradio objekte, ima zemljište i mehanizaciju kojom proizvodi stočnu hranu. Brine o ishrani, higijeni i zdravlju životinje da bi na koncu pomuženo mlijeko pripremio za preuzimanje. Ima troškove ljudi, objekata i zemljišta, nabave i držanja životinja, opreme (mehanizacije, alata i uređaja) i dr.
Mljekara organizira otkup sirovine; šalje cisterne za prikupljanje, radi analize te potom zaprima i prerađuje sirovo mlijeko u svoje proizvode: mlijeko, sirevi, vrhnja, jogurte i brojne druge proizvode. Ima troškove ljudi, opreme, transporta, marketinga, ambalaže, energije i dr. Proizvode plasira u trgovine.
Trgovac kupuje mlijeko od tvornice i zaračunava svoju maržu od koje plaća svoje troškove - objekte i opremu, marketing, energiju, ljude i dr.
Država ubire PDV u iznosu od 5%.
Kupac dolazi u trgovinu i plaća litru 5,00kn (zakružiti ću radi lakše računice).
Kada znamo sudionike i korake, idemo vidjeti kako izgleda jednostavna matematika te jedne boce mlijeka od 1L. Struktura iz aspekta financija, izgleda otprilike ovako:
Ove vrijednosti su iskazane kako bi dale orijentacijsku strukturu. Svaki farmer, svaka mljekara i svaki trgovac imaju međusobne ugovore koji reguliraju odnos i cijene koje često variraju i ovisne su o brojnim parametrima. Ovaj pregled je dan radi razumijevanja odnosa na tržištu.
Slažete li se s njim?
Tagovi
Autor
ERNEST PAJDLIN
prije 9 godina
Najgore od svega je što Hrvatski mljekari imaju najveće parametre za mlijeko ,koje im na kraju mljekara ne plati.Zanimljivo je bilo davnih godina,kada nije bilo SLKM-a,pa rijetko koji su mljekari imali mlijeko jače od 3,5 mm,po analizama ondašnjih mljekara.Dolaskom SLKM-a mlijeko prerađivači su dobili svog pomagača protiv seljaka.Imate primjera da na pojedinim farmama gdje se koristi ekstra ishrana i dobra je genetika stoke,da te krave daju i blizu 5% mljećne masti,onda od te litre mlijeka ,mljekara razvodni barem još 2,plus vrhnje i sirutka.Strašno je da mljekare prodaju 1 litru sirutke po 2 kune,dukat uzima 14 lipa po litri trošak prijevoza i otkupa,tako da je tu hrpa problema.Prošli tjedan je jedan stočar sa Bjelovarskog kraja dao dobro razmišljanje,kako još preživjeti,treba smanjiti proizvodnju po kravi,znači nema kupovine smjesa,koncentrata,samo naj nužniji vitaminski dodaci,osjetit će mljekare ali i tvornice stočne hrane,jer ovo sranje oko mlijeka bude pokrenulo cijeli začarani krug onih koji budu u debelom minusu