Pretraga tekstova
Slavonske ovčare uništavaju lobiji, niske cijene i visoki toškovi
Sezona janjenja ovaca je pri kraju i u oborima viljevačkog ovčara Tihomira Ćosića uništavaju slavonske ovčare, uz 350 merino ovaca matičnog stada, bleji i 200 janjaca koji će vlasniku, umjesto dobre zarade, donijeti probleme. Naime, tako velik broj janjaca nitko ne želi otkupiti i Tihomir će stoga i ove godine prisilno povećati svoje stado.
- Organiziranog otkupa nema budući da robni centri nabavljaju uglavnom smrznuto janjeće meso iz Novog Zelanda i Australije ili “svježu” janjetinu iz Bosne i Rumunjske, koja je po kvaliteti daleko iza domaće. I ono malo što se uspije prodati gostionicama, susjedima za svatove ili neke druge prigode ispod svake je razine isplativosti - doznajemo od viljevačkog ovčara.
- Prema našem izračunu, da bi se vratilo uloženo, cijena žive vage ne bi smjela biti ispod tri eura, a mi po ljeti, kada je ponuda veća, prodajemo janjce i po osamnaest kuna za kilogram - kaže Tihomir Ćosić.
Drugi veliki problem je vuna, koju su Ćosićevi prošle godine zakopali.
- Vuna se jednostavno u Hrvatskoj nema kome prodati. Prije dvije godine uspjeli smo za kilogram dobiti kunu i pol i bili smo sretni da smo je izvezli iz dvorišta. Lani je, međutim, i posljednji hrvatski otkupljivač odustao tako da je 1.500 kilograma najkvalitetnije merino vune završilo pod zemljom. Apsurdno je da vuna, čija primjena u svijetu ide od tekstila do izolacijskih materijala i kozmetike (lanolin), kod nas predstavlja otpad i ekološku opasnost budući da ne gori i sporo se raspada - ogorčen je Tihomir Ćosić.
Postavlja se i pitanje kako prehraniti pet stotina ovaca. U Viljevu postoji pašnjak površine 188 hektara, ali je na niskom terenu pa je trava kisela i loše kvalitete. Ovce na takvim močvarnim pašnjacima lako obolijevaju od metilja, plućnih vlasaca i bolesti papaka. Ćosić kaže da bi možda i uzeo dio pašnjaka u dugogodišnji zakup, ali samo za dovođenje električne energije, izgradnju osnovnih objekata, iskope kanala za odvodnju, krčenje zemljišta od šikare i sijanje kvalitetnih trava trebao bi uložiti najmanje milijun kuna.
- Toga novca nemam, tako da moram za svoje stado sam proizvoditi hranu. Kada se svemu dodaju troškovi liječenja, vođenja knjigovodstva, umatičenja grla, kupnje kvalitetnih rasplodnih ovnova, računice jednostavno nema - zaključuje Ćosić, pred kojim je još jedna teška i neizvjesna godina.
Autor: Ivan KOROV
Povezana stočna vrsta
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/