Pretraga tekstova
HAPIH sa Savezom uzgajivača svinja vodi evidenciju svih uzgojno valjanih svinja i namjerava se aktivno uključiti u stvaranje svojevrsne baze potražnje i ponude mesa za proizvodnju istarskog pršuta.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju dobili smo priliku snažnije prezentirati prehrambene osobitosti naših tradicionalnih proizvoda. Uobičajen pristup kod označavanja proizvoda poput pršuta su oznake izvornosti, a najčešće je to Zaštićena oznaka izvornosti, koju upravo nosi istarski pršut jer je proizveden isključivo od butova svinja koje su rođene i uzgojene u Hrvatskoj.
"Osnovni problem, nepoznanica u jednostavnoj ekonomskoj računici koja se sastoji od težine utovljene svinje i cijene po kilogramu, je otkup cijele svinje, a ne samo buta", čulo se na sastanku početkom mjeseca kojeg je organizirala Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) s Udrugom proizvođača istarskog pršuta s predstavnicima Saveza uzgajivača svinja na području Brodsko-posavske, Osječko–baranjske i Vukovarsko–srijemske županije
Naime, cilj je bio predstaviti mogućnosti svinjogojske proizvodnje kontinentalne Hrvatske za dobivanje sirovine za cijenjenu istarsku deliciju.
Također, već niz godina pokušavaju istarski proizvođači pršuta i proizvođači svinja pronaći rješenje postizanja dobre cijene buta, koja je prihvatljiva za uzgajivače svinja i nije previsoka za proizvođače pršuta, uz otkup preostalog dijela trupa. Vrlo veliki pomak, kažu iz Agencije, učinjen je kroz preradu preostalog dijela trupa u suhomesnate proizvode, poput istarske kobasice.
Valja napomenuti da proizvodnja pršuta u mediteranskoj Hrvatskoj ima stoljetnu tradiciju, a oblikovana je specifičnim klimatskim uvjetima, načinom obrade, pripreme i sušenja.
"HAPIH je među proizvođačima poznat kao nositelj znaka Meso hrvatskih farmi, a prvu promociju ovog našeg znaka za mesne proizvode imali smo upravo u Istri, te ćemo u danima koji dolaze dodijeliti pravo na korištenje znaka i nekolicini istarskih proizvođača", kazala je dr.sc. Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a te pozvala na sljedeći sastanak u Osječko-baranjskoj županiji.
Kako je najavila proizvođačima, HAPIH sa Savezom uzgajivača svinja vodi evidenciju svih uzgojno valjanih svinja i namjerava se aktivno uključiti u stvaranje svojevrsne baze potražnje i ponude mesa za proizvodnju istarskog pršuta.
Tagovi
HAPIH Istarski pršut Kontinentalno svinjogojstvo Svinje Meso hrvatskih farmi
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom