Pretraga tekstova
Turska spašava deset tisuća domaćih proizvođača junadi?
Tovljači junadi okupljeni u udrugu Baby beef upozorili su na alarmantno loše stanje u tovnom govedarstvu. Traže isplatu zaostalih dvadeset posto poticaja iz 2009, te isplatu potpora za prvo polugodište 2010.godine, što im je Ministarstvo poljoprivrede zajamčilo, a nije ispunilo. Time je ugrožen opstanak deset tisuća gospodarstava koja žive od tova.
Tovljači traže i razradu pravilnika radi ujednačavanja konkurentnosti sa zemljama članicama EU, liberalizaciju uvoza i izvoza junetine, jer je to jedina grana poljoprivrede koja ima konkuretan priozvod.
-Naša junad trenutačno je dvadeset posto jeftnija nego na tržištu EU što znači da imamo apsolutno konkurentan proizvod i ne treba nam ništa više osim tih 1900 kuna poticaja koje nikako ne možemo dobiti - kaže dopredsjednik Udruge Jakov Pavičić.
Najveći problem su administrativne barijere i treba ih ukinuti ne samo kod izvoza, već i kod uvoza u Hrvatsku, jer to stvara više štete nego koristi. Uvozne carine nas svrstavaju u tzv. treće zemlje, i zato nam stiže jeftino meso koje pravi najviše nereda.
- Kad Nizozemac ili Poljak izvozi meso u Hrvatsku on osim realne cijene još dobije dvadeset posto izvoznih subvencija. Kad bismo ukinuli uvoznu carinu nestalo bi tih subvencija, a s time i tog jeftinog mesa - upozorio je tajnik Baby - beefa Zvonimir Nemet.
Posljedica neuređenog tržišta je interventni otkup, odnosno od države subvencioniran izvoz junadi, a tovljači su sami našli tržište u Libanonu i Egiptu, pa će ovu godinu završiti s više od deset tisuća komada izvezene junadi. Da je ta stoka ostala na hrvatskom tržištu domaća bi se proizvodnja urušila. Iduće tržište koja bi znatno popravilo krvnu sliku tovljača je do sada nedostupna Turska, a u Baby beefu nade više ne polažu u ministra Čobankovića, već u premijerku Jadranku Kosor.
- Za posjeta toj zemlji premijerka Kosor je odškrinula vrata međudržavnom sporazumu koji bi omogućio izvoz na ogromno tursko tržište i ovih dana očekujemo konačnu potvrdu - kaže predsjednik Udruge za uzgoj i tov junadi Baby-bee Toni Raič. Izvozni potencijali hrvatske junadi su ogromni o čemu najbolje svjedoči podatak da je prije nešto više od dvadeset godina Hrvatska izvozila 75 tisuća tona junećeg mesa, što je više od cjelokupne današnje godišnje proizvodnje.
Autor: D.Vitanović
Izvori
Tagovi
Stočarstvo Junad Izvoz Poticaji Subvencioniranje Pravilnik Ministarstvo poljoprivrede Kosor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/