Pretraga tekstova
Međunarodni Festival pršuta u Drnišu održan je 1. i 2. rujna, a pratila ga je i vinska priredba, 1. Međunarodno ocjenjivanje vina.
Tajna dobrog pršuta je izmjeni juga i bure jer upravo to utječe na njegovo kvalitetno sušenje. Ovoj "gastroikoni", kako mu tepaju, Drnišani su posvetili međunarodni festival koji se tradicionalno održava početkom rujna.
Ove je godine održan 1. i 2. rujna, a pratila ga je i vinska priredba, 1. Međunarodno ocjenjivanje vina.
Čak 80 tisuća drniških pršuta godišnje - "zrelo" je za pod nož. Još 40 tisuća mogli bi proizvođači pripremiti za tržište. Ali Drnišanima zapinje s finacijama - muči ih vraćanje uloženog. Pršut "made in Drniš" nosi oznaku zemljopisnog podrijetla. Okus mu diktira mikroklima. Pršutu u čast postavljena je i izložba, jer ova se namirmica rezala u drniškome kraju još u prvom stoljeću. U rimskom vojnom logoru - u Burnumu, navodi hrt.
Drniški podmladak baštinio je od starih i tehniku rezanja. Kroz "fetu" se mora viditi Promin, kažu. Od davnina se reže ručno, tako je ukusniji, slađi, a navodno ga mašina pali i grije.
Drnišani drže do najvažnije gastroikone, pa europskim novcem žele graditi centar za posjetitelje, posvećen između ostalog i pršutu.
U gradu pršuta 25 je proizvođača. Iz četiri države. Izložen je i "kapitalac" od 21 kilograma. U četiri godine udjel domaće sirovine u hrvatskim pršutanama skočio je s 10 na 50 posto.
"Cilj našeg proizvođača je do 2020. u Hrvatskoj proizvesti milijun komada pršuta", kaže Božica Marković, direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i suradnju.
Otvorenju festivala kojega organiziraju Grad Drniš i Udruga proizvođača drniškog pršuta, prisustvovala je i ravnateljica Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Matilda Copić.
Proizvodnja pršuta u Republici Hrvatskoj seže duboko u prošlost, te se vještina proizvodnje prenosila iz generacije u generaciju i proširila cijelim priobalnim područjem i otocima. Danas u RH imamo četiri vrste pršuta čiji nazivi su zaštićeni kao oznaka izvornosti ili oznaka zemljopisnog podrijetla i registrirani su na razini Europske unije.
Postupak zaštite autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda provodi se sukladno važećem EU i nacionalnom zakonodavstvu.
Foto: Pixabay/zalazaksunca
Tagovi
Drniški pršut Pršut Božica Marković Matilda Copić
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Srećko Biro
prije 7 godina
Molim Vas ako niste probali probajte vrijedi svakog trenutka uživanja.