Pretraga tekstova
Hrvatsko mlijeko je najkvalitetnije i najsigurnije u regiji. Imamo kvalitetnije mlijeko od Amerikanaca i mnogih drugih, rekao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina gostujući u Dnevniku. Istaknuo je i da proizvođači mlijeka neće morati prolijevati mlijeko koje im industrija ne želi otkupiti
Govoreći o šteti koja je uslijedila nakon pronalaska povišene razine aflatoksina u mlijeku, Jakovina je rekao da će se podaci o procjeni štete znati početkom tjedna. Apelirao je na sve da se učine maksimalni napori da se ovakva situacija s mlijekom više ne ponovi. Potvrdio je i da su potkraj siječnja počele isplate poticaja.
A Hrvatski seljački savez u otvorenom pismu zatražio je od Jakovine da poduzme sve kako bi proizvođači mlijeka mogli što prije opet početi predavati mlijeko, a potrošači bili sigurni u njegovu kvalitetu. U suprotnom - traže da ministar podnese ostavku.
Napominju da im se svakodnevno javljaju proizvođači mlijeka i žale se da su u bezizlaznoj situaciji jer su 'ni krivi ni dužni' dovedeni do ruba s obzirom na to da otkupljivači ne preuzimaju njihovo mlijeko zbog povišenog prisustva aflatoksina.
U otvorenom pismu koje je potpisao Mijo Latin, podsjećaju ministra poljoprivrede da su od njega i od Vlade RH zbog elementarne nepogode, suše, lani tražili da pomognu hrvatskom selu i uplate 500 milijuna kuna iz Državnog proračuna, a posebno da pomognu sektoru stočarstva aktiviranjem robnih rezervi jer je zbog suše stočna hrana bila slabe kvalitete što je danas u nekim slučajevima rezultiralo prisutnošću aflatoksina u mlijeku.
Međutim, niste nas poslušali, pa ćete robne rezerve aktivirati sada što će, nažalost, za mnoge biti prekasno, navodi Hrvatski seljački savez u otvorenom pismu i poziva Jakovinu da podnese ostavku na mjesto ministra poljoprivrede jer bi to, kako tvrde, bio jedini spas za hrvatsko selo.
Mljekari u Velikoj Kopanici u istočnom te u Lužanima u zapadnom dijelu Brodsko-posavske županije s jučerašnjeg su trosatnog mirnog prosvjeda nadležnom ministarstvu poručili da se osjećaju napušteno, iskorišteno i prevareno.
Najnovije stanje s toksinima u mlijeku i odluka mljekarskih industrija o privremenoj obustavi otkupa s farmi u istočnoj Slavoniji pojačalo je seljačko nezadovoljstvo, a na prosvjedu koji je organizirala tamošnja udruga ratara i stočara ponovljeni su i zahtjevi za isplatom poticaja u cijelosti do kraja ožujka, pravednijim zakonom o poljoprivrednom zemljištu te povoljnijom legalizacijom gospodarskih objekata.
Ne dobijemo li odgovore na svoje zahtjeve, u ožujku ćemo pokrenuti masovne prosvjede, najavio je Fabijan Marinić u ime organizatora.
Na jučerašnjem prosvjedu u Velikoj Kopanici okupilo se šezdesetak poljoprivrednika, među njima i proizvođači mlijeka od koji su neki prije tri dana dobili obavijest o privremenoj obustavi otkupa zbog nedopuštene koncentracije aflatoksina u mlijeku.
Ružica Vukovac čija obitelj u Kopanici ima farmu s oko 300 goveda i 150 muznih krava kaže kako su dosada pretrpjeli štetu od dvadesetak tisuća kuna jer su mlijeko morali prolijevati. Kreditno su zaduženi i strahuju se za opstanak svojeg gospodarstva. Sumnjaju u rezultate kontrola koju je proveo Dukat pa će u ponedjeljak od Državnog inspektorata zatražiti neovisnu kontrolu. Za prosvjednike reakcija Ministarstva poljoprivrede je zakašnjela. Osjećamo se napušteno, iskorišteno i jadno. Ministarstvo nas ne doživljava, ne možemo do njih doći, poručili su.
Organizator prosvjeda Fabijan Marinić dodaje kako se problem trebao rješavati koordinirano, a ne da na ovaj način mljekari demonstriraju silu.
Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Obustava otkupa mlijeka Prosvjedi Aflatoksin Tihomir Jakovina Hrvatski seljački savez
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
josip vrkljan
prije 12 godina
tolike ptićje gripe, tolike svinjske kuge , toliko povrće s bakterijama, kravlja ludila, sad mlijeko ........................................................samo sve na kraju završi kao VELIKO ništa od toga, još uvijek na žalost nekih naši su proizvodi i zdravi i vrhunske kvalitete, koliko god Mocnici to htijeli potkopati