Pretraga tekstova
Vitamini i minerali igraju ključnu ulogu u održavanju optimalnog rasta, reprodukciji i zdravlju peradi tijekom svih uzgojnih faza.
Vitamini i minerali su vrlo bitni hranjivi sastojci koji djeluju na mnoge biološke i metaboličke funkcije. Oni igraju ključnu ulogu u održavanju optimalnog rasta, reprodukcijskoj funkciji te zdravlju u svim područjima proizvodnje peradi tijekom svih uzgojnih faza.
Metaboličke funkcije vitamina i makroelemenata usko su povezane, a dobro je poznato da nedostatak svakog potrebnog sastojka ili elementa može ometati usvajanje ostalih i obrnuto. Između fizioloških učinaka hranjivih sastojaka postoje složeni odnosi.
Pored mnogih poznatih vitaminsko-mineralnih sinergija poput korisne veze između vitamina E i selena, svjesni smo inhibicijskih učinaka nekih hranjivih sastojaka na biološku raspodjelu, ali postoje i primjeri vitaminsko-mineralnog antagonizma npr. pretjerani unos bakra može dovesti do nedostatka vitamina C. Prekomjerni unos nekih vitamina ili elemenata može dovesti do fizioloških poremećaja ili do simptoma nedostatka ili toksičnosti.
Prekid u opskrbi vitaminima ili elementima nije neuobičajen i često se može pripisati pretjeranom unosu nekih hranjivih sastojaka. Prekomjerna potrošnja jednog može potencijalno otežati korištenje drugog osnovnog sastojka, što aditiv lako čini "anti-vitaminom" ili "anti-mineralom".
Praksa pretjeranog unosa minerala je uvjetovana činjenicom da proizvođači premiksa radije u većoj mjeri osiguravaju neorganske izvore za koje se zna da su manje korisni, ali puno jefitniji. Iako se ovom praksom često mogu izbjeći specifični simptomi nedostataka, veće doze i odstupanja rezultiraju fiziološkim poremećajima i pogoršanjem performansi.
Nažalost, ova loša praksa može biti i izvor velike ekonomske štete. Nastali fiziološki poremećaji sve su izraženiji zajedno s intenzitetom proizvodnje i mogu dovesti do posebno teškog stanja u stresnim uvjetima koja se često susreću u intenzivnoj proizvodnji.
Znanstveno je dokazano da anorganske soli, koje se široko koriste u svakodnevnoj praksi proizvodnje premiksa, iznimno narušavaju stabilnost vitamina u takvoj smjesi zbog svojih snažnih oksidacijskih svojstava. Vitamini su vrlo osjetljivi na njihovo fizikalno i kemijsko okruženje, a reakcije nakon oksidacije koje proizlaze iz kontakta s anorganskim solima su glavni uzroci nestabilnosti tih esencijalnih nutrijenata.
Za žuti žumanjak: Obogatite hranidbu peradi češnjakom, nevenom i Gospinom travom
Kemijski oblici elementa koji se javljaju u tragovima, a koji se koriste u hranidbi i njihova svojstva mogu imati jak utjecaj na stabilnost vitamina. Najčešće korišteni oblici anorganskih elemenata poput metalnih iona, sulfata, karbonata i oksida imaju izuzetno visok potencijal smanjenja oksida. U tom pogledu, skuplji organski mikronutrijenti s boljom fiziološkom iskorištenošću imaju povoljnija svojstva, ali postoje značajne razlike među njima.
Prije uzgoja pilića, posavjetujte se s veterinarom ili iskusnijim uzgajivačima o tome koji premiks koristiti jer, ponekad je manje više.
Tagovi
Hranidba Hranidba peradi Vitamini Minerali Bakar Vitamin C Anorganske soli
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.