Pretraga tekstova
Nakon punih 75 godina zatvara se proizvodni pogon jedine mljekarske industrije u Primorsko-goranskoj županiji.
Jedina mljekarska industrija u Primorsko-goranskoj županiji, nakon čak 75 godina proizvodnje u potpunosti će zatvoriti svoj proizvodni pogon u Rijeci, potvrdio je direktor Prehrambeno industrijskog kombinata, Gino Pastorčić za Novi list.
Kako navode, Mljekara Tonka na Škurinjama zatvara se do sredine svibnja, a što je zapravo i najavila vijest o prestanku otkupa mlijeka od 190 kooperanata u Lici.
Pastorčić im je rekao i da je kapacitet mljekare preko 20 tisuća tona, a iz Like i Istre dobivaju manje od dvije tisuće tona mlijeka mjesečno.
"Što znači da nemamo dovoljne količine domaćeg mlijeka da bi se pokrili troškovi proizvodnje i da bi mljekara opstala", pojasnio im je navodeći da su do zatvaranja doveli i drugi razlozi poput povećanih troškova proizvodnje, cijene energenata i sirovina te skupe investicije potrebne za dostizanje zadovoljavajućih tehničkih uvjeta na trenutačnom postrojenju.
"Ali i činjenica da prerađivačkoj industriji nije mjesto u gradu", rekao je za Novi list.
Podsjećamo, nedavno je Hini potvrđeno da bi lički proizvođači mlijeka mogli postati kooperanti varaždinske Vindije.
Njihovi predstavnici obilaze farme za proizvodnju mlijeka i dogovaraju uvjete otkupa. Pročelnica za gospodarstvo Ličko-senjske županije Ana Rukavina Stilinović naglasila je da se čini sve da ne dođe do prekida otkupa.
Inače, PIK Rijeka namjeravao je još u travnju prekinuti otkupljivati mlijeko od 190 svojih ličkih kooperanata, no otkup je privremeno nastavljen, ali samo do kraja ovog tjedna.
Valja podsjetiti i da su s problemima te mogućem ovakvom ishodu, tamošnji proizvođači suočeni zapravo već godinama.
Izvori
Tagovi
Mljekara Tonka Zatvaranje Prestanak otkupa Kooperanti Otkup mlijeka Gino Pastorčić
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
SASA FRANIC
prije 2 godine
jos malo unistenja HR industrije. ne treba HR industrija. ljepo je bilo i u kamenom dobu
ivan butkovic
prije 2 godine
Nekadašnjoj direktorici Pik-a predlagali smo prije 20 g da se mljekara preseli ili da otvori manji pogon za proizvodnju autohtonog goranskog sira u Gorskom kotaru , dok je još bilo nešto stočnog fonda. Odgovor je bio onda da to nema smisla jer naravno partijske vođe iz Rijeke nikada nisu vodili brigu o svom ruralnom zaleđu kao što su Gorski kotar i Lika, a kamoli da seljacima daju nešto dionica od Pik-a. Unazad 6 godina osnovano je u HGK Rijeka povjerenstvo za zaštitu domaćih autohtonih proizvoda , pogodite koje izabran na čelo tog povjerenstva, naravno poznata direktorica. Moja prijava za to mjesto nije niti razmatrana jer što će tamo neki mali obrt , sa tamo nekom vizijom, pošto je mjesto u HGK rezervirano za velike i podobne poslušnike. I na kraju što se mi čudimo kada znamo da su u Rijeci , uostalom kao i u većini Hrvatske na rukovodećim mjestima djeca prijašnjih i sadašnjih partijaca koji jesu slatkoriječivi za šire mase , ali do bola nesposobni jer njihovi partikularni interesi su preveliki i nadmašuju društvene u svakom pogledu.
Stjepan Žunac
prije 2 godine
Zatvara se zbog cijene mlijeka koja se plaća proizvođačima, i isti rasprodaju stada zbog neisplativosti.
Marta Radić
prije 2 godine
Jedna se zatvori , a druga otvori....sve je to tržište.
Zeljko Serdar
prije 2 godine
Još par godina pa Hrvatska - Park Prirode.