Količine metana koje se oslobađaju iz stajskog gnoja slične su onima iz probavnog sustava životinja, a hvatanje i pretvorba u bioplin omogućili bi uštedu i smanjenje štetnih emisija, tvrde znanstvenici
Konverzija metana u bioplin mogla bi smanjiti emisije i donijeti značajne uštede mliječnoj industriji. Studija Sveučilišta East Anglia (UEA) u Ujedinjenom Kraljevstvu i Međunarodne udruge za smanjenje emisija (IFEAA) otkriva da bi hvatanje i pretvorba ovog stakleničkog plina u bioplin mogla donijeti mliječnom sektoru više od 400 milijuna funti godišnjih ušteda na gorivu, odnosno oko 52.500 funti po farmi (gotovo 63.000 eura, op.ur.).
Kako navode, primjena ove tehnologije na sve mliječne farme u EU-u mogla bi smanjiti emisije za približno 5,8% globalne procjene za ograničenje porasta temperature na 1,5 °C, izvijestio je Science Daily. Istraživanje također sugerira da dosadašnji izvještaji o emisijama Međuvladinom panelu za klimatske promjene (IPCC) možda nisu dovoljno pouzdani.
Trenutni podaci pokazuju da su enterične emisije, one koje dolaze iz probavnog sustava životinja (najčešće podrigivanjem, op.ur.), tri do devet puta veće od emisija iz upravljanja stajskim gnojem. Međutim, novi nalazi sugeriraju da bi taj omjer mogao biti bliži 50:50.
"Čini se da standardna međunarodna metodologija podcjenjuje emisije metana iz skladištenja gnojnice. Srećom, imamo tehnologiju koja ovaj problem može pretvoriti u poslovnu priliku za poljoprivrednike", rekao je profesor iz Tyndall Centra za istraživanje klimatskih promjena na UEA, Neil Ward. Kako kaže, ako se hvata i koristi kao gorivo, mogu se smanjiti računi za energiju i postići energetska neovisnost.
Istraživači su tijekom 2022.-2023. analizirali emisije iz laguna s gnojnicom na dvjema farmama, koje su bile pokrivene nepropusnim pokrovima. Otkrili su da proizvode četiri do pet puta više metana nego što sugeriraju službene procjene IPCC-a, s emisijama od 145 kg i 198 kg po kravi godišnje, u usporedbi s prijavljenih 38 kg po kravi.
Kako navode stručnjaci, potrebno je analizirati i slična istraživanja te povećati potpore za pokrove za gnojnicu. Osim toga, predlažu i uvođenje financijskih sredstava na opremu za dobivanje bioplina iz metana.
"Postoji tehnologija za hvatanje, obradu i korištenje metana koji se trenutno gubi u atmosferu i doprinosi nakupljanju stakleničkih plinova, a izgleda ekonomski obećavajuće, osobito ako se može implementirati okvir poticaja za kapitalna ulaganja na farmama, zajedno s regulatornom podrškom", izjavila je izvršna direktorica IFEAA, profesorica Penny Atkins. Objašnjava kako je kumulativni doprinos iz upravljanja stajskim gnojem na mliječnim farmama značajan.
Pojednostavljenje procesa planiranja i izdavanja dozvola te porezne olakšice za ulaganja u opskrbni lanac, kao što su ulaganja mliječnih prerađivača u dobavljačke farme, moglo bi dovesti do široke uporabe, istraživači tvrde.
Kako kaže bivši državni tajnik za okoliš, hranu i ruralna pitanja i predsjednik IFEAA, George Eustice, smanjenje emisija je ključno za postizanje nulte neto stope emisija i ograničavanje globalnog porasta temperatura na 1,5°C.
"Loša vijest je da su emisije iz poljoprivrede veće nego što se ranije mislilo, ali je dobra vijest da se metan lako može uhvatiti i koristiti kao alternativa fosilnim gorivima", zaključio je Eustice.
Doprinos ublažavanju klimatskih promjena i prilagodba tim promjenama
Jedan od specifičnih ciljeva Zajedničke poljoprivredne politike je SO4 Doprinos ublažavanju klimatskih promjena i prilagodbi tim promjenama, uključujući smanjenjem emisija stakleničkih plinova i poboljšanjem sekvestracije ugljika, te promicanje održive energije. Korištenjem obnovljivih izvora energije (biomasa, energija sunca, bioplin) ojačat će se sigurnost opskrbe energijom, postupno smanjiti gubici energije, doprinijeti smanjenju emisije CO2 i povećavati energetska učinkovitost. Osim toga, povećanje korištenja energije iz obnovljivih izvora u poljoprivrednoj proizvodnji i preradi srednji je prioritet na razini strateškog plana u okviru ZPP-a.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autor
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/
SASA FRANIC
prije 6 mjeseci
suplje price poganih komunisticko-zelenih EU ludjaka po pitanju metana su pale u vodu kada je unisten Sjeverni tok, i tada je u zrak iscurilo metana koliko sa farmi nece iscuriti za 1000e godina. i bas se nista nije promjenilo zbog toga. ali eto EU ludjaci i njihovi mediji se samo prave da toga nije ni bilo i dalje tepu svoje pogane lazi, gluposti i obmane.