Pretraga tekstova
Europska komisija objavila je podatke o proizvodnji i cijeni mlijeka i mliječnih proizvoda u odnosu na prošlu godinu. U Hrvatskoj je zabilježena cijena mlijeka viša od EU prosjeka, a iznosila je 28,8 eura/100 kg.
Podaci Europske komisije pokazuju kako EU proizvodnja od siječnja do travnja 2016. godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine bilježi porast proizvodnje svježeg mlijeka za 5,6%, maslaca za 12,3%, obranog mlijeka u prahu za 18,2% te punomasnog mlijeka u prahu za 12,9%.
Blago je pala proizvodnja vrhnja (za 4,5%), dok je u navedenom periodu zabilježen porast proizvodnje i mlijeka za piće (za 0,5%), fermentiranog mlijeka (za 1,5%) te sira za 3,5%.
Osim o proizvodnji, Europska komisija objavila je i cijene mlijeka u svibnju ove godine u odnosu na svibanj 2015. godine. Tako je prosječna cijena mlijeka u EU u svibnju 2016. godine iznosila 26,3 eura/100 kg te bilježi pad u odnosu na 2015. godinu, kada je iznosila oko 31 eura/100 kg.
Najviša cijena mlijeka je u Cipru, 54,7 eura/100 kg zabilježena u svibnju 2016. godine, dok se u Hrvatskoj bilježi cijena koja je veća od prosjeka EU, a iznosi 28,8 eura/100 kg. Cijena je u Hrvatskoj pala u odnosu na prošlu godinu za oko 5 eura/100 kg. Najniža cijena mlijeka je u svibnju zabilježena u Litvi, 17,9 eura/100 kg.
Tablica: Cijena maslaca do 10.07.2016.
Država | Cijena maslaca (eura/100 kg) |
Hrvatska | 401 |
Njemačka | 326 |
Italija | 285 |
Velika Britanija | 221 |
Prosjek EU | 299 |
Cijena obranog mlijeka u prahu je 10. srpnja 2016. godine bila najveća u Njemačkoj, gdje je iznosila 176 eura/100 kg, dok je najniža bila u Latviji, 146 eura/100 kg. Prosjek EU iznosi 170 eura/100 kg.
Izvor: Europska komisija, Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Tagovi
Cijena Proizvodnja Tržište Maslac Vrhnje Sir Hrvatska
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija
Stjepan Žunac
prije 9 godina
1.80 kn po kgt plaća megle mlijeko ekstra klase ili prvog razreda?I vi kažete da je to veća cijena nego u EU? Čisto me zanima koga opet lažete, ili pripremate teren za novo smanjenje cijene mlijeka?