Pretraga tekstova
2.500 slavonskih farmi u opasnosti od neizlječive bolesti!
Pomoćnik ministra poljoprivrede za veterinarstvo i sigurnost hrane Tomislav Kiš predvidio je da će bolest kvrgave kože (BKK) - virusna zarazna bolest goveda, pogoditi Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju već krajem kolovoza ili početkom rujna, prema pisanju Glasa Slavonije.
Navodi kako je bolest od nas udaljena oko 300 km i može se u dan pratiti njezino kretanje i brzina koja je dnevno oko 20 km. Bolest se širi vektorima (do sada je dokazan prijenos muhom peckarom, određenim vrstama krpelja i komaraca/komarčića) te izravnim ili neizravnim dodirom bolesnih sa zdravim govedima (slinom zaraženih životinja).
Bolest uzrokuje značajne ekonomske štete jer pogađa većinom krave u vrhuncu laktacije i uzrokuje značajan pad u proizvodnji mlijeka. Česti su sekundarni bakterijski mastitisi, te privremena ili trajna neplodnost.
"Pravila su izuzetno stroga - jedna bolesna krava i iskorjenjuje se cijelo stado", upozorava Kiš. Ističe, do dolaska bolesti RH ima dovoljno vremena da se pripremi za cijepljenje stoke, za što je 30.000 cjepiva hitne pošiljke već dopremljeno.
No, cijepljenje povlači za sobom zabranu prometovanja živom stokom, odnosno izvoza u druge zemlje EU. Kiš kaže - najmanje nekoliko mjeseci. Cijepljenje počinje između 8. i 15. kolovoza, a tovljači su zasad protiv toga zbog nemogućnosti izvoza stoke. No, bez cjepiva mogli bi ostati bez cijelih stada.
Sva goveda na gospodarstvu na kojem je potvrđena BKK moraju se usmrtiti na licu mjesta, bez odgode. Posljednja stočna bolest s kojom su se suočili hrvatski stočari bila je plavi jezik, a o BKK javnost jako malo zna. Šteta od nje bila bi golema, zadnji udarac za stočare, kažu proizvođači koji se tješe barem kakvom takvom naknadom države za usmrćenu stoku.
Miroslav Kovač, tajnik udruge Život za Agroklub komentira: "Sada se vidi se da je hrvatsko stočarstvo trebalo temeljiti na razvoju većeg broja malih farmi, a ne nekoliko velikih koji drže i po nekoliko tisuća grla jer ako bolest stigne, tada se uklanjaju cijela stada i na farmama s 10 goveda i s 1000 grla."
Kako je za širenje bolesti ključna brzina dijagnosticiranja prvog slučaja bolesti i promptno provođenje mjera, neophodno je svaku promjenu zdravstvenog stanja životinje ODMAH I BEZ ODGAĐANJA prijaviti veterinaru. Na taj način se 90% epidemije može ograničiti na usko područje oko inicijalnog slučaja bolesti.
Stoga se posjednici životinja pozivaju na punu suradnju te da:
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane pripremila je korisne informacije o bolest koje su dostupne na webu Uprave.
Tagovi
Bolest kvrgave kože Bolest goveda
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Stjepan Žunac
prije 8 godina
Zanimljivo je da znaju kada će stići bolest u RH?Sve mi se čini da je to opet ciljano za nastavak uništenja stočarske proizvodnje, očigledno stočari presporo propadaju ili ne odustaju brzinom kojom su naši "dušobrižnici" zamislili?Ili je ponestalo u EU hladnjačama smeća od goveđeg mesa pa se ide osigurati besplatno punjenje hladnjača sa domaćim mesom pod izlikom bolesti koja je štetna ALI se meso smije konzumirati pa će nam pomoći i besplatno poklati krave!!!Zanimljivo