U bjelovarsko-bilogorskom kraju puno je proizvođača mlijeka. No kako je cijena sve manja, a otkup nesigurniji, sve više ih dolazi na radionice o izradi sira. Jedna takva održana je u Rovišću.
Radna grupa za sirarstvo Savjetodavne službe već više od 10 godina na obiteljskim gospodarstvima održava radionice odnosno svojevrsne tečajeve proizvodnje sireva. Jedna takva, održana je u organizaciji općine Rovišće u domu istoimenoga mjesta u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Stručnjaci su 12 zainteresiranih mljekara učili kako napraviti sir škripavac.
Tužno je što nam glavobolje zadaje činjenica da nešto imamo!
"Bjelovarsko-bilogorska županija je mliječni bazen Hrvatske već više od jednog stoljeća, jer na tom području djeluju dvije velike hrvatske sirane, Zdenka iz Velikih Zdenaca i nekadašnja Sirela, koju je preuzeo Dukat. Umijeće proizvodnje sira prenosi se također i s generacije na generaciju, no sirarstvo ipak stagnira.
U zadnje vrijeme sirarice s bjelovarsko-bilogorskog područja sve manje dolaze na bjelovarsku tržnicu, već prodaju svoje proizvode na zagrebačkim, gdje je kupaca više. Jer potražnja im je važna budući da im je to jedini način da prodajom domaćih proizvoda zarade novac za svoju obitelj", kaže Darija Marković.
Sirarstvo je u ovim sjevernim krajevima vezano za preradu viška proizvoda i poboljšavanje dohotka gospodarstva, za razliku od turističkih dijelova zemlje. Kako se ovdašnji proizvođači mlijeka zbog otežanog plasmana boje da više neće moći predavati mlijeko mljekarama, ovakve radionice su im mogućnost da nauče nešto o drugoj vrsti proizvodnje od koje će živjeti.
"Ovakvu smo situaciju u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, imali prije 10-ak godina s kozjim mlijekom. Tvornica Zdenka iz Velikih Zdenaca je prestala otkupljivati kozje mlijeko, a Bilogora je bila puna koza. Koza kao i krava mora se svaki dan pomusti no kamo onda s mlijekom?!. Nakon te neugodne situacije, kozari su počeli prerađivati mlijeko u sir ili predavati mlijeko mini mljekarama odnosno malim otkupljivačima u Daruvaru i Prespi kod Bjelovara. No ipak je većina s vremenom odustala od koza i kozarstva.
Savjetodavna služba je tada počela s edukacijama i organiziranjem sajmova i izložbi sira u suradnji s gradovima i općinama. Također smo pokušavali naći kanale prodaje autohtonih proizvoda, pa su se organizirale manifestacije kao Mare Croaticum - spojiti zeleno i plavo. No, to je sve bilo na lokalnoj razini i uz angažman lokalnih uprava. Kako će se razvijati priča s našim mliječnim govedarstvom ne znamo, no mi savjetodavci smo, kao i uvijek tu, na usluzi poljoprivredi i poljoprivrednicima", ističe Marković.
U ovim neizvjesnim vremenima, mnogi proizvođači mlijeka zainteresirani su za edukacije proizvodnje sireva. Hoće li od toga posla i živjeti ili će naučeno znanje primijeniti samo kako bi sireve proizveli za svoje potrebe, pokazat će vrijeme.
Foto: Savjetodavna služba
Tagovi
Autorica
pege25
prije 9 godina
sir je namjernica budućnosti ...he he koje cul ime za sir škripavac dobro da nije drkavac :)