Hrvatskoj su na raspolaganju velika sredstva za ruralni razvoj. S dobrim eko projektima koji uključuju ulaganja u obnovljive izvore energije, u Hrvatskoj bi mogla završiti većina tog novca. Općine u Slavoniji i Baranji, zajedno s LAG-ovima daju sve od sebe kako bi iskorištavanje prirodnih energetski vrijednih resursa napokon zaživjelo i kod nas!
Hrvatska, a posebica Slavonija ima velike potencijale za ruralni razvoj, no za potpuno iskorištavanje onoga što nam je priroda dala, treba se stalno prilagođavati. Hrvatskoj su do 2020. na raspolaganju velika sredstva - sveukupno za ruralni razvoj i do 600 milijuna eura godišnje. S dobrim eko-projektima, u Hrvatskoj bi mogla završiti većina tog novca. S obzirom da su struja i grijanje sve skuplji, budućnost leži u obnovljivim izvorima energije, koji su ekološki prihvatljivi, štedljivi, a njihovim korištenjem štiti se okoliš i čuvaju kune.
Slavonija i Baranja na ovom polju imaju posebno velike kapacitete. Osim korištenja geotermalnih izvora, u Općini Magadenovac imaju mogućnost i za dobivanje bioenergije iz mase silaže, sjenaže ili gnojnice, kaže Stjepan Živković, načelnik općine. Unatoč njihovim dugogodišnjim naporima da ove izuzetne potencijale i iskoriste, najveći problemi dolaze iz vrha državne vlasti. Prvo, potreban je ozbiljan investitor, a imovinsko-pravni odnosi, tj. koncesija na korištenje geotermalnih izvora, moraju biti posve riješeni. Najveći problem leži u državi kao uvjetno rečeno, vlasniku svega, Ministarstvu poljoprivrede, INI i MOL-u kao koncesionarima. Zamršeni odnosi vlasništva otežavaju ulaganja u pokretanje iskorištavanja obnovljivih izvora energije, u kojem nitko očito ne vidi budućnost.
Male jedinice lokalne samouprave pokušavaju sve te stvari pomiriti, ali sami ne mogu, jer su, kako kažu, za to su preslabi. Članovi LAG-ova Baranja-Karašica i Vuka-Dunav obišli su i bioplinsko postrojenje na farmi Mitrovac, gdje se stvara električna i toplinska energija za hidroponsku proizvodnju rajčice. Uvjerili su se da se, usporedno s očuvanjem okoliša, tako iskorištavaju baranjski prirodni potencijali. "Pomoću ovakvog intenzivnog projekta proizvodnje rajčice, svjedoci smo i otvaranja novih radnih mjesta. Drugi je ovo takav pogon Belja. Tu treba dodati i turističke potencijale, a Baranja se na ovaj način može pozicionirati visoko na ljestvici ruralnog turizma i proizvodnje, koje po svojim prirodnim resursima i zaslužuje", riječi su Ivana Doboša, gradonačelnika Belog Manastira.
Agrokorove farme godišnje proizvedu 450.000 m3 životinjskih izlučevina, koje su od opasnog otpada pretvorene u vrijednu sirovinu. Do kraja godine planira se izgradnja novih sustava. Jedan od njih će biti i u Općini Popovac, gdje u izgradnji bioplinskih postrojenja vide budućnost u razvoju općine. "Od 2.000 stanovnika, 400 je nezaposlenih, a ovako bi se zaposlila četvrtina njih, zbrinuo bi se otpad prema standardima EU, riješilo bi se tako više ključnih problema", kaže Zoran Kontak, načelnik općine. Obnovljivi izvori energije u Hrvatskoj propadaju, a EU ima cilj od 20 posto obnovljivih izvora energije u bruto proizvodnji i potrošnji. Hrvatska je još daleko od tog prosjeka. Zadnje dvije godine u EU su obnovljivi izvori energije porasli na 14 posto u bruto potrošnji, što je značajan rast od 2004. kada su bili osam posto. Slavonija može doživjeti isti scenarij. Jedinice lokalne samouprave čine sve što je u njihovoj moći da se takav scenarij i ostvari, a zajedničkim snagama možemo poljoprivrednu proizvodnju dovesti na iskoristiv i održiv nivo. No, prvo treba usuglasiti želje, a posebno državnu administraciju.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
Autorica
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Srećko Biro
prije 11 godina
Još jedan primjer spore i ne učinkovite adminustracije.