Pretraga tekstova
Epidemija afričke svinjske kuge kod divljih svinja proglašena je u dijelovima lovišta na području Borskog i Pirotskog upravnog okruga.
Afrička svinjska kuga se vratila u Srbiju. Tamošnja Uprava za veterinu proglasila je epidemiju kuge kod divljih svinja, u dijelovima lovišta na području Borskog i Pirotskog upravnog okruga. Inficirani su dijelovi lovišta "Vidlič" na teritoriju općine Dimitrovgrad i Ponišavlje u Pirotu površine 360 četvornih kilometara te područje i dijelovi lovišta "Ključ" i "Živica".
Kako su priopćili, konstantno pogoršanje epizootiološke situacije u okolnim zemljama, posebice u Rumunjskoj i Bugarskoj i prirodni migratorni putevi kretanja divljih svinja doveli su do pojave slučajeva afričke svinjske kuge kod divljih svinja u Srbiji.
"Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je u skladu sa zakonskim ovlastima i obavezama poduzelo sve mjere u cilju sprječavanja širenja i suzbijanja ASK u populaciji divljih svinja i prenošenja virusa na domaće svinje, angažiranje svih raspoloživih resursa i veterinarskih i lovnih organizacija," navodi se u priopćenju.
Posebno su poduzete mjere pojačanog odstrjela radi smanjenja brojnosti divljih svinja na ugroženim područjima, kao i provođenja intenzivnog nadzora, monitoringa i dijagnostičkog ispitivanja svih odstrijeljenih i uginulih divljih svinja, uz primjenu neophodnih biosigurnosnih mjera u lovištima. "Zajedno s mjerama sprječavanja širenja bolesti u populaciji divljih svinja, provode se u kontinuitetu mjere nadzora i kontrole zdravstvenog stanja domaćih svinja, kako na ugroženim područjima, tako i na cijeloj teritoriji Republike Srbije," zaključuju u Upravi.
Podsjećamo, među prvim slučajevima u Srbiji zabilježeni su oni tijekom rujna prošle godine i to u okolici Mladenovca i Smederevske Palanke gdje je eutanazirano oko 200 životinja. Potom je bolest registrirana kod tri grla u mjestu Srpski Itebej u općini Žitište u Vojvodini.
Nadležni su tijekom prosinca priopćili da afrička svinjska kuga više nije prisutna u toj državi.
Iako ova bolest nije opasna po ljude i zdravlje ljudi, ne preporučuje se klanje zaraženih svinja i konzumiranje tog mesa jer može ubrzati širenje zaraze. Svinje koje su zaražene afričkom kugom svinja uginu u roku 10 dana. Virus može ostati aktivan u prirodnoj sredini i u leševima i do nekoliko mjeseci. Životinje kod kojih se ustanovi afrička kuga, moraju se odmah ubiti jer je ta bolest zarazna i neizlječiva i to je jedini način kojim se ona može spriječiti.
Podsjetimo, u Kini se afrička svinjska kuga pojavila krajem 2018. godine.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Bolesti svinja Epidemija Srbija Uprava za veterinu Izvoz svinjetine
Autorica
Više [+]
Diplomirana profesorica književnosti i jezika s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!