Pretraga tekstova
Pregled epidemiološke situacije bolesti kategorije A u Europskoj uniji i regiji, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objavilo je pregled epidemiološke situacije bolesti kategorije A u Europskoj uniji i regiji.
Prema istom, a kada je u pitanju afrička svinjska kuga, navode da je od 2. do 8. srpnja potvrđeno pet izbijanja na objektima držanih svinja na području Vukovarsko-srijemske županije u općinama Gradište i Štitar te naselju Komletinci na području grada Otoka.
Svi objekti nalaze se unutar tzv. zone ograničenja III, a na njima se, kao i na svim epidemiološki povezanim farmama, provode stroge mjere suzbijanja bolesti.
Zbog afričke svinjske kuge ove su godine u Hrvatskoj usmrćene 1.324 domaće svinje, a divlje?
Posljednji slučaj zaraze u divljih svinja na području naše zemlje potvrđen je 23. lipnja 2025. na području lovišta u Gradištu.
Kažu i da je tijekom lipnja, bolest potvrđena i na području Bosne i Hercegovine kao i na području Srbije. Tijekom proteklih mjesec dana potvrđena je i na području Rumunjske, Latvije, Grčke, Estonije, Poljske i Moldavije. Također, virus kontinuirano cirkulira i u populaciji divljih svinja na području Češke, Estonije, Mađarske, Italije, Latvije, Litve, Slovačke, Poljske, Njemačke, Rumunjske te Moldavije i Ukrajine.
Vezano uz bolest kvrgave kože, ističu da je nakon prve potvrde bolesti u Italiji u lipnju, do 7. srpnja potvrđena na ukupno 10 objekata, od čega 9 na Sardiniji i 1 na području Lombardije. Gotovo istovremeno prvo izbijanje potvrđeno je i u Francuskoj, regiji Auvergne-Rhône-Alpes, Savoie te na dan 8. srpnja ukupno imaju bolest potvrđenu na 4 objekta.
"Obje države pripremile su plan cijepljenja za koje je dokazano da učinkovito može spriječiti daljnje širenje ove bolesti", ističu iz Ministarstva.
Naglašavaju i da ova bolest nikada nije prijavljena u Hrvatskoj, ali se tijekom 2016. i 2017. provodilo cijepljenje goveda protiv ove bolesti zbog visokog rizika i blizine izbijanja u Srbiji, Albaniji, Makedoniji i drugim zemljama regije.
Iz Ministarstva nadalje upozoravaju da je 8. srpnja kuga malih preživača prijavljena na području Kosova, na jednom objektu sa 180 koza i 10 ovaca.
Ističu da se proširila na čitavom području Albanije, od granice s Crnom Gorom do granice s Grčkom i Sjevernom Makedonijom. Kao glavni uzrok širenja navodi se ilegalno premještanje životinja (zadnje izbijanje na području Albanije potvrđeno je 26. lipnja 2025.).
Prema svemu navedenom, kažu, epidemiološka situacija u odnosu na bolesti kategorije A kao što su afrička svinjska kuga, visokopatogena influenca ptica, slinavka i šap, kuga malih preživača, boginje ovaca i koza te bolest kvrgave kože na području država članica Europske unije i dalje je vrlo dinamična.
Kako predstavljaju značajnu prijetnju zbog svog potencijala za brzo širenje, bitne ugroze zdravlja životinja te značajnih ekonomskih posljedica, nadležne službe ističu kako situacija zahtijeva povećani oprez, a uzgajivačima i lovcima upućen je još jedan apel za dosljedno poštivanje svih propisanih mjera.
"Samo odgovornim ponašanjem moguće je spriječiti širenje bolesti koje prijete ne samo zdravlju životinja, već i cijelom stočarskom sektoru i gospodarstvu Hrvatske", apeliraju.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Bolest kvrgave kože Kuga malih preživača Pregled epidemiološke situacije Bolesti kategorije A
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Skinula se i pšenica 🌾
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija 😂😂😂😂 nasmijao sam se na naslov. Skinula a gdje svi obučeni. Dobro da se poželo, da ne požanje sa neba, toga se mi svi bojimo. Ja ovu Više [+] godinu nemam taj usjev jer u mom kraju zadnjih godina prinos je premalen do 3t pa ta kultura otišla u zaborav.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
7 t/ha, okej je, prosječan. 83 hektolitar i 11,4 proteini 7 t/ha, okej je, prosječan. 83 hektolitar i 11,4 proteini