Hranjenje i maženje po vratu obožavaju. No ne dirajte rogove mužjaka, koje počinju odbacivati u veljači, jer to doživljavaju kao napad, čuli smo prilikom posjeta Ranchu Dolina jelena u Drežnik Gradu u Lici.
Ranch "Dolina jelena", koji posluje u sklopu OPG Bičanić, ima više od 200 jelena, autohtone crvene i lopatare. Osim njih, na 15 ograđenih hektara šume, u Drežnik Gradu u općini Rakovica, dvanaest kilometara od Nacionalnog parka Plitvička jezera, imaju i 12 crnih slavonskih svinja te šest konja, koje posjetitelji mogu hraniti, ali i dodirnuti.
"Sve je počelo kao hobi moga supruga, još 2011. otkad imamo jelene. A onda smo na nagovor naše djece, koja su prepoznala turistički potencijal Doline jelena, otvorili ranch 2017. i za posjetitelje'', kazala nam je Božica Bićanić, vlasnica rancha, onako s nogu, između dvije grupe posjetitelja, koji najviše vikendom dolaze vidjeti prekrasne jelene od kojih oni manji, lopatari, slobodno lutaju imanjem, dok su crveni, veći, ograđeni.
Kako ističe, oni nisu vlasnici divljih životinja jer velika je šuma njihov dom. Posjet koji po grupi do 25 ljudi traje sat i pol uključuje dužu šetnju od jednoga obora jelena, konja i fajferica do drugoga, hranjenje životinja te na kraju degustaciju i kupnju proizvoda OPG-a u prigodnoj natkrivenoj sjenici.
U okolici jedino Jelenski greben u Sloveniji nudi nešto slično, s više ugostiteljskih sadržaja, ali s manje jelena.
"Dobili smo podršku i lokalne turističke zajednice jer smo stvorili vrijedan dodatni sadržaj, kojih je sve više na području Like. Oni mogu rasteretiti od brojnih gostiju sam Nacionalni park Plitvice, koji i dalje bilježi milijunsku posjetu", otkriva nam Bićanić.
No, kako naši domaćini budno paze na mir jelena, koji su plahe naravi, a opasni samo za vrijeme parenja, posjetitelji obvezno moraju stišati mobitele koji ovdje služe samo za fotografiranje životinja. Dopušteno je hraniti ih kukuruzom i voćem, što je pravo veselje i obostrano zadovoljstvo.
No, za dolazak se treba najaviti.
"Nekoliko dana unaprijed jer smo vikendom obično prebukirani, bilo bi dobro nazvati i najaviti dolazak'', pojašnjava Bičanić.
Inače, Liku se danas može istraživati i na konjima, ali i električnim biciklima, te iz zraka putem velikog zipline "Pazi medo" u Rudopolju kod Vrhovina.
Voditeljica razgledavanja Lea Horvat upoznala nas je s brojnim tajnama jelena koji odbacuju rogove jedaput godišnje, a koje oni spremaju u pravi mali muzej.
"Dobro je držati se obilježenih staza za vrijeme posjete ranchu jer miroljubiviji lopatari ne vole buku i nagle pokrete. Oni slobodno borave u šumi pa ako se na njih naiđe, treba malo zastati i uživati u trenutku nakon što ugledate jelena", pojašnjava Horvat.
Tijekom posjeta posjetitelji saznaju sve što jeleni prolaze tijekom jedne kalendarske godine, a njihov kratki život doseže punu snagu u osmoj godini života.
Alohtona vrsta lopatari, kaže Horvat, došli su kod nas prvo na Brijune, još za vrijeme bivše države iz Afrike, a zatim se proširili i u unutrašnjost naše zemlje.
"Hranjenje i maženje po vratu obožavaju. No ne dirajte rogove muških jelena jer to doživljavaju kao napad", pojašnjava Horvat.
Važno je, kaže, da se jeleni hrane voćem i povrćem odnosno kukuruzom, koji su lako razgradivi. Odbacivanje rogova počinje u veljači, a jedinki je potrebno 90 do 120 dana da se rog u potpunosti razvije.
Jeleni obvezno čiste i oštre svoje rogove, bilo drvećem ili kamenjem, sve do ljeta te tako obilježavaju i svoj teritorij u šumi. Rika i parenje, ali i borba za košute, počinje u rujnu. Na jednoga mužjaka dolazi pet do osam košuta.
Najstariji alfa mužjak u Dolini jelena, koji je dobio i svoga nasljednika, ima već 15 godina i njegova snaga polako kopni.
"Ali nije lako biti alfa mužjak jer u vrijeme parenja mora budno paziti na svoje košute, pa izgubi između 40 do 50 kilograma svoje težine. Košute, pak, puštaju poseban miris za vrijeme parenja. Svoje mlade, tele nose šest mjeseci, a tele se od početka svibnja do sredine lipnja", priča Horvat.
Tele ima samo 4 do 5 kilograma, a do jeseni mora desegnuti deset puta veću težinu, kako bi moglo preživjeti zimu u šumi. Prve rogove jeleni dobivaju s godinu dana i što su stariji i veći imaju i veće rogove. Kod crvenih jelena mogu težiti i do 200 kilograma.
Na vanjskim pašnjacima rancha nalaze se konji u velikom oboru, od kojih su neki u zasluženoj mirovini, nakon uspješne karijere u konjičkom sportu.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Da je Hrvatska država , onda bi u 195 IZUMRLIH sela mogli sagraditi bar po jednu farmu stoke ili sa divljači !