Pretraga tekstova
Natječajem su obuhvaćeni i otoci i Zagora, pa su potporu od 921.000 kuna nedavno dobile lokalne uprave Dugi Rat, Trogir, Proložac, Bol, Jelsa, Vrgorac, Prgomet, Hvar, Stari Grad i Jelsa za projekte u 12 sela
Na posljednjem natječaju, koji je Splitsko-dalmatinska županija raspisala za realizaciju projekta razvoja etno-ekosela, prijavljeno je 21 mjesto, zatraživši 4,5 milijuna kuna potpore, doznajemo od Joška Stelle, voditelja županijskog Odsjeka za turizam. Posebno županijsko povjerenstvo odlučilo je poduprijeti projekte 10 jedinica lokalne samouprave u 12 sela, za što je izdvojeno 921.000 kuna.
»Natječajem smo obuhvatili i otoke i Zagoru, tako da su potporu dobili Dugi Rat, Trogir, Proložac, Bol, Jelsa, Vrgorac, Prgomet, Hvar, Stari Grad i Jelsa. Od 2005. do danas u sklopu projekta etno-ekosela u 82 dalmatinska sela uloženo je 8,2 milijuna kuna. Iz godine u godinu sve je više zahtjeva. Važnost projekta prepoznala je i Europska unija, tako da smo preko IPA-e - jadranske prekogranične suradnje dobili 500.000 eura za etno-ekoselo na Hvaru«, ističe Stella.
Kako bi produljila turističku sezonu, Županija već godinama ulaže velika sredstva i napore u proširenje ponude ruralnog turizma. Projekt etno-ekosela, kao prva u Hrvatskoj, pokrenula je 2005. Stanovnici mogu dobiti novac kroz program sufinanciranja razvitka seoskog prostora te kroz županijski fond za poljoprivredu i stočarstvo.
»Cilj nam je poticati proizvodnju autohtonih proizvoda i osposobiti sve potencijale kako bismo osigurali ravnomjeran razvoj Županije. Želimo stvoriti uvjete da se ljudi vrate u svoja sela, da afirmiramo vlastiti proizvod. Turizam, uz poljoprivredu i stočarstvo, naše su strateške odrednice«, ističe splitsko-dalmatinski župan Ante Sander.
Program pridonosi očuvanju kulturne baštine, obnovi tradicionalnih dalmatinskih objekata, promociji dalmatinskog turizma, zaustavljanju raseljavanja, povratku domicilnog stanovništva, oživljavanju tradicijske proizvodnje i starih obrta, te poticanju proizvodnje i zaštiti autohtonih proizvoda otoka i Dalmatinske zagore. Korisnici sredstava su jedinice lokalne samouprave koje prijavljuju određeno selo za uključivanje u program, uz prethodnu odluku o obnovi napuštenih i devastiranih naselja, vodeći računa o njihovoj kulturno-povijesnoj važnosti.
Županijski novac može se iskoristiti za izradu geodetskih i konzervatorskih podloga, katastra, urbanističkih planova, modela upravljanja, investicijsko-tehničke dokumentacije, nabavu kamena za obnovu tradicijskih objekata, otkup objekata za etnozbirke, galerije, recepcije, suvenirnice te za uređenje komunalne infrastrukture.
Autor: Irena Dragičević
Tagovi
Etno-eko selo Projekt Potpora Poljoprivredna proizvodnja Autohtoni proizvodi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!