Pretraga tekstova
Starim putovima grožđa, smokava i trešanja
Turistička zajednica Općine Vindolske obratila se ministru turizma Damiru Bajsu sa zamolbom za sufinanciranje projekta »Staza kamenih stupi«, koji će pridonijeti razvoju, unapređenju i sigurnosti odvijanja selektivnih (posebnih) oblika turizma na kontinentu. Na području Općine Vinodolske nalazi se velik broj staza i šetnica, kojima su stanovnici vinodolskih sela nekada svakodnevno prolazili. S vremenom, staze su se malo koristile i zarasle su te više nisu bile prohodne.
Skupina planinara i zaljubljenika u prirodu prošle godine počela je čistiti stazu na području Grižana i turistički oživjeti stari put koji se iz sela Gobića penjao u planinu Klamarušu koja se nadvila nad griški kraj.
Njom su stanovnici vinodolskih sela nosili grožđe, smokve i trešnje, a u Drugom svjetskom ratu i sol, u Gorski kotar i mijenjali za žito, krumpir i grah. Staza je očišćena u kolovozu prošle godine i sada je prohodna. Staza ulazi u selu Gobići, penje se do usjeka i dalje na planinu, a na njoj je 407 kamenih stepenica - stupi, kako se nazivaju u griškom kraju, koje su nastajale stoljećima, a dio ih je uklesan i u stijene. Isklesali su ih nekadašnji stanovnici sela Baretići i ugradili u stazu, na kojoj su i prilazi dvjema vrlo atraktivnim špiljama - Karlova peć gornja i donja.
- Cilj ove akcije je zapravo vraćanje nekadašnjeg značaja starih putova kroz planinu, promoviranje turističke ponude ovoga kraja i uvrštenje staze u planinarske staze Hrvatske. To znači ujedno i poticaj za brižljivu revitalizaciju i kontinuitet održavanja te mogućnost pozicioniranja starih putova kao dijelova kulturnog turizma. Cilj ovog projekta je također upoznati lokalno stanovništvo sa značajem staza nekada u prošlosti, ali i potrebom njihova očuvanja za budućnost.
To je bila prva faza, u kojoj je očišćeno oko dva kilometra staze i stepenica po planini, druga faza je spajanje planinarske staze Litica s najvišim vrhom Klamaruše - Babom, a treća spoj planinarske staze Antovo - Lučac - kazala je Iris Bruketa, direktorica Turističkog ureda TZ Općine Vinodolske.
Nekadašnje staze su zarasle i stanovnici Vinodola su zainteresirani da se očiste jer su one spomenici nekadašnjeg života u dolini, često vrlo mukotrpnog. Čišćenjem, obnovom i valorizacijom starih putova Općina Vinodolska dobila bi svoj prepoznatljiv turistički proizvod i time bi obogatila svoju turističku ponudu koja se sve više okreće aktivnom i kulturnom turizmu.
- Da bi ovakva ideja saživjela, potrebna je i popratna propagandna aktivnost, od potrebne prometne signalizacije, do popratnih turističkih brošura - prospekata, koji bi usmjerili potencijalne posjetitelje na ta odredišta. Stvaranjem temelja za turističku valorizaciju stvarat će se preduvjeti za daljnji gospodarski i turistički razvoj ovog područja. Pokretanje projekata dodatni su poticaj u osmišljavanju i provođenju daljnje afirmiracije Vinodol kao turističku i kulturnu destinaciju - navela je dalje Iris Bruketa, tražeći od Ministarstva turizma da sufinancira taj značajan projekt, koji je nastavljen i dalje, čišćenjem novih staza i kamenih stupi na planini ponad griškoga kraja, u čemu volonterski sudjeluju planinari PD Strileža Crikvenica i zaljubljenici u prirodu iz Vinodola i okolice.
Autor: Mira KRAJNOVIĆ ZELJAK
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)