Pretraga tekstova
Financijski poticaj vlasnicima objekata na čijim se krovovima nalaze gnjezda bijelih roda
Projekt „Zaštita i očuvanje bijele rode“ u Vukovarsko-srijemskoj županiji provodi se od 2010. godine, a naknade vlasnicima objekata na kojima se nalazi gnijezdo bijele rode isplaćuju se redovito.
Glavni cilj projekta je očuvanje i zaštita populacije bijele rode (Ciconia ciconia), pružanje pomoći lokalnom stanovništvu u očuvanju gnijezda roda na objektima, očuvanje tradicionalnih drvenih posavskih kuća na kojima se nalaze gnijezda, stvoriti točnu bazu podataka o broju gnijezda i populaciji rode, educirati javnost i stanovništvo o vrlo uskoj vezi čovjeka i rode o ovisnosti njezina opstanka o djelovanju čovjeka u prostoru te o utjecaju na bioraznolikost staništa, podići svijest o potrebi aktivnoga djelovanja u zaštiti i očuvanju rode te educirati lokalno stanovništvo o zakonskim propisima i mogućnostima postupanja s gnijezdom (izmještanje ili uklanjanje).
Vlasnicima stambenih i gospodarskih objekata na čijim se krovovima nalaze gnijezda bijelih roda u tu se svrhu isplaćuje naknada za očuvanje prostora i biološke raznolikosti u iznosu od 700 kuna po gnijezdu. Taj novac u pedesetpostotnim iznosima osiguravaju Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti i Vukovarsko-srijemska županija, na čijem je području ukupno 135 gnijezda bijele rode. U Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije, nositelju tog projekta, redovito skupljaju podatke o aktivnosti roda, stanju gnijezda i broju mladih roda.
Potpora koja se isplaćuje služi kao financijski poticaj radi participacije troškova namijenjenih za popravak, sanaciju ili zamjenu krovišta zbog štete koju čine gnijezda svojom težinom i rode gniježđenjem na krovu na kojem se to gnijezdo nalazi. Bijela roda europska je gnjezdarica. Prema podacima Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, u Hrvatskoj se gnijezdi 1500 parova ove vrste u kontinentalnom dijelu zemlje u selima dolina rijeka Drave, Save i Dunava.
Ova vrsta ptice gradi jedno od najvećih i najtežih gnijezda u ptičjem svijetu: višegodišnje gnijezdo veliko je 180 x 180 x 80 cm, a može težiti preko 1 tone. Gnijezdo grade i popravljaju i mužjak i ženka, a počinje onaj koji se u proljeće prvi vrati iz Afrike; to je najčešće mužjak. Na području Hrvatske bijela roda smještava 70 posto svojih gnijezda na krovove i dimnjake stambenih ili gospodarskih kuća, 26 posto na stupove električne mreže i 4 posto na drveće. Ta ptičja vrsta ujedno je strogo zaštićena Zakonom o zaštiti prirode (NN br.70/05 i 139/08) i Pravilnikom o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN br.99/09).
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Bijela roda Očuvanje i zaštita okoliša Ekologija Seoski prostor Javna ustanova za upravljanje zaštitćenim vrijednostima Vukovarsko-srijemska županija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.