Pretraga tekstova
Turistima će prijuštiti "nekadašnju" Baranju
Karanac više nije jedino baranjsko etnoselo jer sada ploča s natpisom “etno” krasi i Gajić, a svečano ju je otkrila Janja Čeliković, predsjednica Udruge Martinovo brdo, čiji su članovi inicijatori proglašenja Gajića etnoselom.
- Imamo sve predispozicije, potencijali su veliki, nedostaje samo dodatnih sadržaja - počinje priču Janja Čeliković, optimistički najavljujući “gajićki bum” što se kontinentalnog turizma tiče. Temelj svega je nezagađena priroda, kuće iz 18. i 19. stoljeća, podrumi i gator te blizina lovnih i ribolovnih područja. Kaže da razvijaju vinogradarstvo, a uz pomoć Ministartva turizma i Hrvatske turističke zajednice zakoračili su u turističke vode, jer ljudi upravo u kontinentalnom turizmu vide prosperitet sela u kojem nude turistima uprizorenje starih običaja. Lani su uprizorili Pudarinu i “nahranili” 600-tinjak posjetitelja, obilježili dan svetog Vinka onako kako su to radili stari. Uz svako godišnje doba vezan je neki drugi običaj kojih je napretek i na “malim” manifestacijama temelje način rada.
- Nedostaje smještajnih kapaciteta. Imamo samo četiri ležaja, ali već na proljeće će ih biti 10-ak više. Radimo i na otvaranju etnozbirke u autohtonoj kući baranjske podunavske Šokadije iz 1835. godine. Gajićani u kućnoj radinosti naveliko izrađuju suvenire i rukotvorine, domaće proizvode..., a KUD sve češće nastupa - kaže Čeliković.
Gajić je počeo živjeti neki novi život - tradicionalni s daškom modernog. Turistima žele priuštiti doživljaj nekadašnje Baranje; kada se živjelo drukčije, mirnije i ljepše.
Autor: I.Getto
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.