Pretraga tekstova
U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt 12. i 13. veljače 2010. održan je Zagreb wine gourmet festival direktorice Laniva d.o.o: Igrid Badurina Danielson.
To je treća manifestacija, kojoj je 140 vinara i proizvođača delikatesne hrane dalo svjetski sjaj, pa i značenje jer su sudjelovali i međunarodni chefovi, licencirani svjetski vinski stručnjaci i trgovci vinom.
Od izložaka do specifičnog muzejskog prostora s interpoliranim šatorom za kuhanje bilo je vrijedno hvale i u skladu je s našim isticanjem dobrih primjera, sve je i prikazano u luksuznom i praktičnom katalogu. Za požaliti je jedino što ovakve «svjetske vinske komunikacije» Hrvatima nisu dostupne češće ili kontinuirano, jer širenja kulture jela i pića, s obzirom što i sami nudimo, nikad dosta.
Od delikatesa extra djevinačnska maslinova ulja ponudili su Agrofin, Ipša, Olea BB, OPG Buršić, Stancija Meneghetti, Uljara Vukšić, kulen i sireve Belje d.d, voćne i mliječne likere i džemove PTZ Emanuel, a samozatajni mljekari i sirari iz Krasna na Velebitu, obitelj Tomaić, čijih proizvoda od izvornog velebitskog mlijeka uvijek nedostaje, svoje kravlje i ovčije sireve.
«Klasičari» dobrog domaćeg delikatesnog proizvoda, obitelj Miljenka Brigljevića iz Velike Gorice, koji su za sparvljanje voćnih rakija i likera najprije istražili precizne recepture, te ih zapakirali u bočice, koje su dobile status službenih suvenira, nakon višegodišnjih visokih uspjeha, pojavili su se i u klasičnoj (cijenom pristupačnijoj) ambalaži s destilatima lovačka rakija, kapetanova travarica i drugima.
Ne ulazeći sada u priču o vinu, jer na ovome se prostoru kvalitativno i personalno ne može posložiti sve pregledno ili kušano. Od Novog Zelanda, Australije, Srbije i Bosne i Hercegocine do Mađarske, Hrvatske, Slovenije, Italije....
Pozorno motriti svakako treba zanimljivu skupinu vinara, koja želi i u današnje vrijeme proizvodnju vina vratiti u doba kada je Bog hodao po zemlji. Vini veri (iskreno vino) ili kapljicu kao što ju je Bog stvorio, bez ikakvih dodataka i kemije uz minimum sumpora, a njeguje se nekoliko godina u drvetu. Najčešće trend vežu uz Joška Gravnera s druge strane Goriških brda, a u MUO vidjeli smo talijanske Slovence Stanka Radikona, Nicola Bensa, Paola Vodopivec , Carolinu Pobitzer iz Toscane, te Valtera Mlečnika, Mihu Batiča, Marina Markežića, Daria Prinčića, i našeg mladog Tomca čija je priča o dozrijevanju vina u amforama zakopanim u zemlju već otkrivena.
Ta tehnologija, primjerice fini ostaci tropa i druge «sitnice», koje očuvaju antioksidante i enzime vrlo je zanimljiva, pa ćemo je posebno opisati, jer i mi imamo dosta sorti pogodnih za spravljanje «iskonskoga vina».
Autor: Rajko Polić
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/