Program ruralnog razvoja RH Europska komisija još uvijek nije odobrila, ali se očekuje da bi se to moglo dogoditi sredinom godine, a tad bi trebala biti i dostupna sredstva, rečeno je uz opasku kako je natječaj za gore navedene mjere otvoren je još samo mjesec i pol dana.
U organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK) Županijske komore Vukovar i Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj u Vukovaru je održana javna prezentacija Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine s posebnim osvrtom na trenutno aktualne mjere 4.1. Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva i 4.2. Potpora za ulaganja u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda te HBOR-ove programi kreditiranja ruralnog razvoja.
Program ruralnog razvoja RH Europska komisija još uvijek nije odobrila, ali se očekuje da bi se to moglo dogoditi sredinom godine, a tad bi trebala biti i dostupna sredstva, rečeno je uz opasku kako je natječaj za gore navedene mjere otvoren je još samo mjesec i pol dana.
Predstavljajući mjere, pročelnik Upravnog odjela za zajedničke politike i EU fondove i koordinator Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije Tugomir Majdak istaknuo je kako je natječaj za prijavu na mjere otvoren do 11. travnja te kako poljoprivrednici moraju biti brzi kako bi se prijavili, ali prije svega moraju ispuniti određene kriterije prihvatljivosti.
"Te je kriterije moguće ispuniti temljem upisa u upisnik i određene ekonomske veličine svakog gospodarstva koja se definira kroz potvrdu Savjetodavne službe", pojasnio je Majdak dodajući kako su podmjere 4.1. i 4.2. svojevrsni nastavak mjera 101 i 103 iz IPARD-a, tako da je slična dokumentacija uz određenu razliku; kroz podmjeru 4.1. potpora je ostala 50 %, ali se može ostvariti i dodatni postotak kroz određene kriterije.
"Tu ističemo mlade poljoprivrednike koji u trenutku podnošenja zahtjeva imaju manje od 40 godina i koji su unutar 5 godina preuzeli kao nositelji poljoprivredno gospodarstvo. Svi oni imaju pravo na dodatnu potporu od 20 %", istaknuo je Majdak.
Takvu potporu moguće je dobiti i kroz zajedničke projekte, odnosno ekološku proizvodnju. Temeljem tih kriterija, svaki poljoprivrednik može ostvariti dodatni postotak od 20 %, ali ukupni zbir ne može biti veći od 90 %, a kada je riječ o podmjeri 4.2., potpora je 50 %, ali se može dodatno uvećati za proizvođačke organizacije, rečeno je.
Voditelj područnog ureda HABOR-a za Slavoniju i Baranju Boris Čagalj upoznao je sudionike s programima kreditiranja ruralnog razvoja. Ovim programom omogućuje se povrat uloženih sredstava i do 90 %. Najniži iznos kredita je 80.000 kuna, a najviši nije ograničen s tim da HBOR uz najmanju kamatnu stopu od 3 % godišnje kreditira do 75 % predračunske vrijednosti investicije bez PDV-a uz poček od 3-5 godina i rok otplate do 14 godina uz uključujući poček.
Za sve detalje o mjerama koje su im na raspolaganju iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje od 2014. do 2020. zainteresirani poljoprivrednici mogu se javiti u matične županijske Urede za poljoprivredu, u Savjetodavnu službu i razvojne agencije.
Tagovi
Autor
pege25
prije 10 godina
Koja glupost ovo s mladima pa time potičeš neiskustvo ..šta sam ja sad s 41 g deda jebote ..uh ljut sam ko leptir ...grrrrrr ....zbog tih eu zakona tj tih debila koji ih donose .....pa danas s 41 godinom i s 29 godina bavljenja i 20 godina kao nositelj gospodarstva neki neiskusni balavac če dobiti više i lakše će do potpora od mene iskusnog profesionalca pa sramota ...