Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) i Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek obilježili su Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda, dok je u Zagrebu održan simpozij kojega je organizirala Gospodarska interesna udruga proizvođača pića Hrvatske.
U organizaciji Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) i Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, svečano je obilježen Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda. Ovogodišnja tema, "Zajedno zatvaramo jaz ranog upozorenja – Poljoprivreda bez vremenskih iznenađenja", istaknula je ključnu ulogu sustava za rana upozorenja u prilagodbi Hrvatske klimatskim promjenama, kao i nužnost izgradnje održive i klimatski otporne poljoprivrede.
"Postizanje poljoprivredne i prehrambene samodostatnosti predstavlja strateški cilj, uz poseban naglasak na učinkovitu podršku malim OPG-ovima", izjavio je Marinko Beljo, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Ravnatelj DHMZ-a, dr.sc. Ivan Güttler, istaknuo je važnost modernizacije senzora na kopnu i moru te unapređenja meteoroloških, hidroloških i klimatskih usluga kako bi se preciznije predviđali ekstremni vremenski uvjeti. Naglasio je i značaj otvorenih baza podataka, koje kroz projekt METMONIC omogućuju slobodan pristup ključnim informacijama, potiču inovacije i podržavaju razvoj novih rješenja.
"Ulaganja u istraživanje, inovacije i kvalitetne meteorološke podatke, temelj su za donošenje strateških odluka i izgradnju održive budućnosti", rekao je prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić, dekan FAZOS-a.
Željko Vuković, državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, ukazao je na Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja kao ključnog okvira za provođenje održive transformacije te pozorio na potrebu zaštite najugroženijih skupina društva kako bi se osigurala pravedna i dostupna rješenja za sve.
"Razvijamo napredne alate za pravovremena upozorenja na opasne vremenske i hidrološke pojave, uključujući sustave za krizno upravljanje, prognoze požarnih rizika te upozorenja na toplinske i hladne valove koji mogu ugroziti zdravlje građana. Dodatno, projekt Clim4Cast donosi unaprjeđenje sustava motrenja, prognoze i upozorenja na suše, toplinske valove i šumske požare", naglasio je Tomislav Kozarić, voditelj Odjela za vremensku analizu i verifikaciju DHMZ-a.
U Zagrebu je, pak, povodom svjetskog dana voda, Gospodarska interesna udruga proizvođača pića Hrvatske (GIUPPH) organizirala simpozij pod nazivom "Voda – bogatstvo Hrvatske" te su okupili vodeće proizvođače prirodnih mineralnih i izvorskih voda: Jamnicu plus, Studenac, Naturalis i Atlantic Cedevitu.
"Globalna potražnja za vodom raste iz godine u godinu. Postala je sve cjenjeniji resurs s kojim trebamo postupati odgovorno i otkloniti pri tome prepreke koje bi mogle utjecati na umanjenje njene raspoloživosti za pojedince i za zajednicu, za našu i generacije koje dolaze. Voda bi trebala dostupna svima", istaknula je Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, koja je otvorila simpozij.
Kako je rekla, Eurostat statistika pokazuje kako RH bilježi najveće obnovljive slatkovodne izvore s dugoročnim prosjekom od 30.700 metara kubnih po stanovniku, dok je prosječni vodni resursi na razini Europske Unije oko 4-5 tisuća metara kubnih po stanovniku.
Direktorica GIUPPH Jasna Čačić u svojem je izlaganju dala pregled hrvatskog tržišta, dok je o europskom sektoru prirodnih mineralnih i izvorskih voda kao i o najnovijim promjenama u zakonodavstvu Europske unije vezano uz sektor govorio Adam Gono, voditelj Odjela za održivost pri Europskom udruženju voda (NMWE).
Tagovi
Autor
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
poganza bagra je svu vodu dala stranim globalistima na raspolaganje. ne znam o cemu im tu dalje raspravljati