Već 34. međunarodni susret vinara i vinogradara neizostavno dodjeljuje priznanja zaslužnima za unaprjeđenje sektora. Čestitamo laureatima
Tradicionalno, uručenjem nagrada laureatima, otvorena je 34. Sabatina, međunarodni susret vinara i vinogradara koja se do 17. studenog, u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije, održava u Malom Lošinju.
A evo tko su ovogodišnji dobitnici:
Kako naglašavaju, Škola djeluje preko 30 godina na području srednjoškolskog obrazovanja. osjeduje kemijski i mikrobiološki laboratorij, veterinarski praktikum, cvjećarsku radionicu, profesionalno opremljenu kuhinju, pekaru, staklenik, vinski podrum i bogato opremljenu knjižnicu. U praktičnoj nastavi posebna pažnja se pridaje vinogradarstvu i vinarstvu pa se osim teoretske izvodi i praktična nastava proizvodnje školskog vina, prošeka i pjenušca. S obzirom da djeluje na vinogradarski poticajnom području Zadarske županije, širokom ponudom izbornih predmeta se nastoji kod učenika razvijati interes za rad na obiteljskim gospodarstvima i nastavak školovanja u struci.
Nastavnici i učenici u sklopu praktičnog rada već godinama održavaju vinograd u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu gdje se uzgaja osam starih sorti vinove loze. Ove godine škola obilježava 80 godina od smrti istaknutog hrvatskog agronoma Stanka Ožanića, čije ime s ponosom nosi.
Diplomirana inženjerka agronomije, djelatnica Sveučilišta u Zadru, gdje je voditeljica laboratorija, zadužena je i za vinogradarsko-vinarsku proizvodnju na Sveučilišnom dobru Baštica. Svojim radom u laboratoriju dugi niz godina savjetuje male i velike proizvođače vina sa područja Zadarske županije, ali i šire, a sve u cilju podizanja kvalitete vina. Sudjelovala je, opisuju, na nekoliko sveučilišnih projekata, a jedan od značajnijih je podizanje kolekcijskog nasada, banke gena, autohtonih sorti vinove loze Sjeverne i Srednje Dalmacije, nastalog u suradnji Sveučilišta u Zadru i Agronomskog fakulteta iz Zagreba. Cilj ovog projekta je očuvanje i revitalizacija autohtonih sorti navedenih regija.
U dvije godine u nasadu je posađeno 43 različite sorte vinove loze. Dugo je godina radila u Badelovoj Vinariji Benkovac kao uspješni enolog, davši značajni doprinos afirmaciji nekoliko vinskih marki iz benkovačkog okruženja. Dugogodišnji je član Povjerenstva za organoleptičko ocjenjivanje vina pri HAPIH-u, ali i drugih povjerenstva za ocjenjivanje vina, uključujući i Sabatinu.
Vinogradar i vinar iz Omiša, obnovom starog obiteljskog gospodarstva utemeljio je Vinariju Mimica koja se ističe svojom tradicijom i kvalitetom. U suradnji s profesorima Agronomskog fakulteta, značajno je pridonio istraživanjima, tragajući za starim trsovima tribidraga, pronalazeći njih devet u svom rodnom kraju. Zajedno s pokojnim vinarom Plenkovićem, sadi prve nasade pod sortom tribidrag. Aktivno je, stoji u opisu nagrađenog, sudjelovao i sudjeluje u brendiranju ove važne sorte. Također dugi niz godina surađuje s profesorima i znanstvenicima na popularizaciji starih omiških sorata, poput omiškog okatca, ninčuše, palavuše i vugave. Posebno se ističe njegov doprinos inicijativi za dopuštanje upotrebe naziva "prošek“, temeljenog na povijesnim zapisima iz 1772. godine.
I sam proizvodi stari omiški prošek, kako ga je Fortis nazivao te godine, tehnologijom kako se nekada radio, a koji danas spada među vodeće dalmatinske prošeke. Uz vina, proizvodi i nadaleko poznati omiški voćni liker Višnjak, rađen po staroj recepturi, koji je na Sabatini proglašen Šampionom u kategoriji alkoholnih pića. Ljubav i strast Nikše Mimice prema vinarstvu i vinogradarstvu utkane su u svaki aspekt njegovog života i rada.
Rođen je u vinogradarskoj obitelji pa mu je vinarstvo, iako je po struci automehaničar, isključivi životni odabir. Često ističe da mu je ljubav prema zemlji i lozi usadio pokojni djed te je svoju vinariju "Car“ nazvao po obiteljskom nadimku. Naslijedio je vinski podrum od "dida“, ali ga je preuredio i osuvremenio tako da se u njemu danas proizvode vrhunska vina. To, ističu, dokazuju i priznanja za kvalitetu na respektabilnim natjecanjima, osobito na Sabatini 2019., gdje je njegovo vino Pošip bilo najbolje u kategoriji mladih vina. Baničević posebnu pažnju posvećuje i opremi vina, što dokazuje šampionsko priznanje za izgled proizvoda na Sabatini 2022.
Posjeduje dva hektara vinograda koji se protežu kroz sedam polja, s najviše trsova sorte pošip, što je tradicija i ponos Smokvice. Godišnje vinarija proizvede nešto više od četiri tisuće boca, najviše Pošipa, ali i Rukatca, Plavca malog te Rosea. Svoju ljubav prema vinogradarstvu i vinarstvu Frano prenosi i na svoju djecu pa se nada nastavku i dobroj budućnosti posla kojeg razvija.
Jedan je od najpoznatijih proizvođača glasovite žlahtine s otoka Krka. Kao informatičar i vlasnik tvrtke, po utemeljenju Republike Hrvatske bio je izabran u prvi saziv Hrvatskog sabora. Nakon dvije godine sjedenja u saborskim klupama odustao je od politike kako bi se posvetio obiteljskoj tradiciji – vinogradarstvu. Kao prvi privatni vinar na Krku, zaštitio je geografsko porijeklo svoje žlahtine i izgradio prvu privatnu vinariju te zasadio velike površine s vinovom lozom, pretežno sorte žlahtine, a pionirski je prvi najsjevernije zasadio nasade sorte plavca maloga.
Njegova vina, uključujući i pjenušac Porin, visoko su pozicionirana na tržištu u zemlji i inozemstvu. Anton Katunar, opisuju, poznat je i kao dobar poznavatelj povijesti, osobito vinogradarske, te kao kolekcionar vinskih artefakata.
Osnovana je 2006. godine spajanjem obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Bošnjak i Faletar. Međutim, suradnja ovih obitelji započeta je 2003. kada su startali s vinskom proizvodnjom od 30.000 litara vina. Izgradili su obiteljsku kuću i veći pripadajući podrum za predu i buteljiranje vina te povećali kapacitet na 80.000 litara. U tom trenutku obrađivali su 29 hektara vlastitih nasada. Trs je osebujna obiteljska poljoprivredna zadruga čiju okosnicu čine osobno osnivači zadruge Zlatko Bošnjak i Marijo Faletar, koji pod robnom markom TRS plasiraju na tržište nekoliko vina vrhunske kvalitete.
Danas se mogu pohvaliti novim podrumom, proširenjem kapaciteta i modernizacijom proizvodnje, a sve u cilju održive kvalitete vina. Pogone su modernizirali i za preradu koštica grožđa u ulje i brašno. Trenutni kapacitet vinarije je 550.000 litara, a od toga je godišnja proizvodnja od 300.000 do 350.000 litara. Zadruga broji 16 članova koji obrađuju 60 hektara te zapošljava 14 ljudi.
U opisu nagrade navode da je ovaj časopis za hotelijerstvo, ugostiteljstvo i poduzetnike u turizmu, pouzdani izvor informacija za djelatnike u tim granama djelatnosti. Među publikacijama koje nisu specijalizirane za poljodjelstvo, Turizam info objavljuje najviše priloga o vinogradarstvu i vinarstvu. Gotovo da nema nijednog broja u kojem se ne objavi nekoliko članaka o vinogradarstvu ili vinarstvu sa širokim dijapazonom informacija od obnove glasovite Bakarske vodice do nagrada Hrvatskim vinarima na svjetskim i domaćim ocjenjivanjima.
Svojim prilozima dao je značajan doprinos povezivanju turizma i vinarstva, stvarajući novu ponudu u turizmu – vinogradarski turizam. Redovito informira čitatelje o održanim vinarskim manifestacijama, a bogat je raznovrsnim sadržajima te zavidnim grafičkim rješenjima i vrhunskim tiskom u izdanju tvrtke Info lab Medija iz Opatije.
Kultura uzgoja vinove loze i pravljenja vina na području koje danas obuhvaća Primorsko-goranska županija seže u predrimsko doba. Duga i bogata tradicija vinogradarstva ovoga kraja naprasno je prekinuta pojavom filoksere, nakon koje se većina vinograda više nikad nije oporavila u tadašnjem obimu. Međutim, danas se rade veliki napori za revitalizaciju vinogradarstva i vinarstva ovog područja, tako da se u ovoj županiji nalazi nešto manje od 200 hektara vinogradarskih površina, pa je po proizvodnji, osobito pjenušaca, na trećem mjestu u Hrvatskoj. Osim toga nastoji se obnoviti autohtone sorte koje su pomalo zaboravljene i gotovo nestale.
Diljem turističkog dijela županije povezuje se vinarstvo i turizam kroz vinske ceste, ture i degustacije. Tako su u projekt "Identifikacija i prezentacija vinarske i pčelarske proizvodnje” uključene vinarije, udruge i OPG-ovi s područja županije. U svemu tome županija ima svoju ulogu i daje punu potporu. Treba istaknuti partnerski odnos županije i sveučilišta, osobito kroz županijski Interpretacijski centar "Hrvatska vinska kuća“ u Kraljevici, koji svojom postavkom prezentira vinogradarstvo županije i šireg područja.
Večeras u 20 sati održat će se svečana dodjela priznanja za kvalitetu otvorenih i mladih vina.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Kamila Tončića 4,
21000 Split,
Hrvatska
tel: +385 21 348 365,
e-mail: info@zsd.hr
web: http://www.zsd.hr/