Pretraga tekstova
Svjetski dan seoske žene obilježava se 15. listopada, sa ciljem ukazivanja na status i ulogu žene u ruralnim pdručjima
Svake godine, 15. listopada obilježava se Svjetski dan seoske žene. Ideja o obilježavanju ovog dana pokrenuta je još 1995. godine na 4. UN-ovoj konferenciji o ženama koja se održavala u Pekingu.
Važnost uloge žene u ruralnim poručjima prepoznala je i Hrvatska pa je 2008. godine od strane Ministarstva poljoprivrede pokrenut projekt "Status i uloga žene u ruralnim područjima", s ciljem prikupljanja i objave podataka u svrhu utvrđivanja statusa i uloge žena u ruralnim područjima Republike Hrvatske. Nužno je prepoznati i njezin status u obitelji i društvu, obrazovanje, pravo na rad, pravnu i zdravstvenu zaštitu. Iznimno su važne i ženine kulturne aktivnosti ali i pitanje političke moći i donošenja odluka.
U Hrvatskoj je 2009. godine pokrenuta provedba empirijskih istraživanja o statusu uloge žene u ruralnim pdručjima, a u obliku ankete pod nazivom "101 pitanje za seosku ženu". Cilj je bio prikupiti što više podataka iz života žena u ruralnim područjima. Istraživanje je trajalo tri godine, a rezultiralo je tiskanjem publikacije "101 pitanje za ženu iz ruralnih pdručja" - rezultati istraživanja o statusu, svijesti i potrebama ruralnih žena u Republici Hrvatskoj.
Ovo istraživanje poslužilo je kao temelj za izradu Akcijskog plana za promicanje i unapređenje uloge i statusa žena u ruralnim područjima. U skladu s tim, potrebno je provesti raspravu o kreiranim mjerama, izraditi tekst te njegovu konačnu verziju poslati tijelima državne uprave na mišljenje nakon čega konačnu odluku o usvajanju donosi Vlada Republike Hrvatske.
Foto: depositphotos.com; Jim_Filim
Tagovi
Svjetski dan seoske žene Ruralno područje Uloga žene Istraživanje Akcijski plan Konferencija o ženama
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
Zea mays
prije 10 godina
Zanima me tko je provodio istraživanje "101 pitanje za seosku ženu"? Kome je tiskana publikacija i tko ju je ikada vidio i zna za nju!? Živim na području gradića od 10 - ak tisuća stanovnika i manje više svi sve znamo i nikada nikoga nisam čula da je spomenuo anketu. Čista birokratska izmišljotina i razlog osnivanja nekakve agencije a time i uhljebljavanja koja će " provesti " istraživanje. Žalosno je da se više pridaje važnosti kojekakvim Sorajama, Barbikama i ostalim napumpanim, silikoniziranim, gologuzim i besposlenim spodobama a žena na selu je totalno ne primjećena u društvu, bila i bit će...ali ne sve. Možete li zamisliti samo jednu ženu na "zimskim predavanjima" za poljoprivrednike!?Ima i toga, ali na prste jedne ruke. Da li se ikada itko upitao kako posluje žena poljoprivrednik, makar bila samo nositelj OPG-a!? Da li se itko upitao dobiva li ona "cipelarinu" osim ako to nije "obiteljsko idila"!? Koliko jedna žena - poljoprivrednica mora u toku dana promijeniti zanimanja...kuharica, spremačica, mljekarica, traktoristica, ekonom, knjigovođa, supruga ili možda ljubavnica, učiteljica, mama...!? Može li ta žena pronaći vrijeme za sebe wellnes, fitnes...može ako se uspije izboriti sama u svojoj obitelji a i te se daju izbrojiti na prste jedne ruke!? Po kojem to ugovoru o radu ona mora činiti, a mora jer ovisi o svojem radu!? Koliki je njezin osobni dohodak kraj tolikih dnevnih poslova i zanimanja...sve to strpati u 24 sata i sutra opet ispočetka 365 dana u godini...ni svetka ni petka. Koliko žena - poljoprivednica "sjedi" u Gradskim i Županijskim vijećima a tek u Saboru koliko ih je...!?Uzaludan Vam je "trud" Anketari koji to niste ni proveli.