Pretraga tekstova
Crna slavonska svinja je autohtona hrvatska pasmina, nastala planskim križanjem pasmina: mangulice, berkšira i polandkine krajem 19. i početkom 20. stoljeća
Vukovarsko-srijemska županija u okviru svojih aktivnosti na promociji tradicionalnih i autohtonih proizvoda, u suradnji sa zagrebačkim Centrom za kulturu prehrane, organizirala je panel o budućnosti hrvatskih specijaliteta na europskom stolu na kojem su sudjelovali novinari, konzultanti, proizvođači te predstavnici Županije.
Nakon uvodne riječi o mogućnostima i zahtjevima europskog tržišta za autohtone i tradicionalne proizvode Ane Marušić Lisac iz Centra za kulturu prehrane, o specifičnostima uzgoja i prerade crne slavonske svinje govorio je uzgajivač Adam Zvonarević iz Starih Mikanovaca. Crna slavonska svinja je autohtona hrvatska pasmina, nastala planskim križanjem pasmina: mangulice, berkšira i polandkine krajem 19. i početkom 20. stoljeća. U Slavoniji je za ovu svinju uobičajen naziv fajferica, istaknuto je te upozoreno kako toj pasmini prijeti izumiranje. Prema nekim podacima, u istočnoj Hrvatskoj (Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska i Brodsko-posavska županija) crnu slavonsku svinju može se zateći u dvorištima svega 28 uzgajivača te njezin uzgoj potiče i država, a u očuvanje i povećanje broja svinja uključene su znanstvene i stručne ustanove u Hrvatskoj.
Viša stručna suradnica za agroekonomiku i stočarstvo Odjela za poljoprivredu, šumarstvo i stočarstvo Vukovarsko-srijemske županije Ljubica Klobučić-Grgas naglasila je važnost potpore Županije ovakvim proizvođačima, budući da u toj županiji 2003. nije bilo niti jednog registriranog proizvođača, a danas ih je 15, koje Županija kontinuirano podupire. Tome je pridonijela i povećana potražnja za kvalitetnom sirovinom budući da tradicionalni proizvodi predstavljaju iznimno nasljeđe i bogatstvo, a Županija vidi svoju odgovornost u tome da ih sačuva za buduće generacije, naglasila je.
Književnica i novinarka Božica Brkan održala je predavanje na temu "Čvarci: od nusproizvoda do specijaliteta". Naglasila je povećanu popularnost čvaraka kao proizvoda unatoč dugogodišnjim negativnim prehrambenim stajalištima, te se osvrnula na čvarke i svinjsku mast u kontekstu hrvatske kuhinje. Upozoreno je i kako međutim postoje i nutricionisti koji tvrde da čvarci ne debljaju nego ih zapravo i daju kao preporuku, govoreći da su takve vrste svinjskih masti i masti drugih životinja zapravo vrlo korisne za srce i krvne žile i dio su zdrave prehrane. Bilo kako bilo, Slavonci od davnih vremena bez čvaraka ne mogu te je ta delicija postala sastavnim dijelom zimske ishrane ljudi u Slavoniji koja se u kuhinjama, osim što se najrađe konzumirala uz kruh, slaninu i luk, koristila i kako bi popravila svojstava ili začinila mnoga jela. Nakon predavanja uslijedio je i praktični dio: kušanje suhih čvaraka, svježe istiještenih čvaraka, te žganaca sa čvarcima, lukom i slaninom.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Tradicija Autohtoni proizvodi Prehrana Uzgoj Crna svinja Čvarci Kuhinja Promocija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂