Kada pogledamo unazad, nekada je bilo uobičajeno da velik broj proizvoda ne dosegne ni brončanu medalju. Danas toga gotovo više nema. Gotovo svi proizvodi su iznad praga kvalitete i sve je više zlatnih odličja, rekao je prof.dr.sc. Goran Kušec
Na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek održano je tradicionalno, četvrto po redu ocjenjivanje kulena, prepoznatljivog slavonskog specijaliteta koji postaje sve važniji segment lokalne proizvodnje i gastronomije. U organizaciji prof. dr. sc. Gorana Kušeca i stručnog odbora, 37 uzoraka kulena registriranih proizvođača natjecalo se za prestižne medalje, a stručni žiri ponovno je imao zahtjevan, ali častan zadatak.
Kako ističe prof. Kušec, ovogodišnja kvaliteta kulena bila je iznimna. "Kada pogledamo unazad, nekada je bilo uobičajeno da velik broj proizvoda ne dosegne ni brončanu medalju. Danas toga gotovo više nema. Gotovo svi proizvodi su iznad praga kvalitete i sve je više zlatnih odličja", rekao je.
Za razliku od mnogih drugih ocjenjivanja, FAZOS je odlučio otvoriti vrata isključivo registriranim proizvođačima. "Kod nas nema hobi proizvođača. Sudjeluju isključivo oni koji su ozbiljni, koji su uložili u proizvodnju, povukli sredstva iz fondova i razvili poslovanje", objašnjava Kušec. Dodaje kako se kvaliteta može jasno povezati s ozbiljnošću pristupa i tehnološkim napretkom.
Najviše uzoraka stiglo je iz Osječko-baranjske županije, prvenstveno iz poznatih kulenarskih središta kao što su Baranja i Đakovo. Manji broj natjecatelja stigao je i iz drugih krajeva Slavonije, poput Požege i Babine Grede u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Ovogodišnjim šampionom, presudio je žiri, proglašen je kulen Ivice Lišćevića iz Nijemaca.
Član žirija Tomica Đukić, inače chef restorana Josić u Zmajevcu ističe kako se kulen prvo "ocjenjuje očima", a potom nepcem. "Postoje načini kako testirati više uzoraka bez da se nepce 'umori'. Oni najbolji se odmah prepoznaju, i po izgledu, i po teksturi, i po okusu", rekao je.
Istaknuo je i važnost samih manifestacija poput ove: "Potražnja za kulenom veća je od ponude, a ovakva događanja pomažu proizvođačima da potvrde kvalitetu i plasiraju se bolje na tržištu".
Zanimljiv dodatak ovogodišnjoj manifestaciji bio je i Gastro Plus panel, koji vodi izv. prof. dr. sc. Ivona Djurkin Kušec. Cilj panela je usporediti stručne i gastronomske dojmove o kulenu. "Panel uključuje i one koji kulen nude u svojim restoranima. Želimo usporediti kako se razlikuje znanstveno ocjenjivanje od dojma stručnjaka koji kulen poznaju iz prakse i tržišta", pojasnila je Djurkin Kušec.
"Ove oznake ne znače samo brend, već i potvrdu da proizvod dolazi iz kratkog opskrbnog lanca, iz lokalne zajednice, s poznatim podrijetlom", naglašeno je tijekom panela.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Vladimira Preloga 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 554 801,
e-mail: tajnistvo@fazos.hr
web: http://www.fazos.unios.hr/