Iako se općine razlikuju, susreću se s istim problemima, kako im osigurati zaposlenost i pristojna primanja te kako privući ulaganja potrebna za izgradnju infrastrukture, rekla je zastupnica u EU parlamentu, Marijana Petir.
Uloga općina u opstanku ruralnog prostora Hrvatske tema je konferencije koju je za načelnike i načelnice iz svih dijelova Hrvatske organizirala hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir (HSS/EPP) u Termama Jezerčica, a u suradnji s njemačkom zakladom "Hanns Seidel" i udrugom "Neda Prpić-Gamiršek".
"Hrvatska broji 428 općina koje predstavljaju njezin osnovni ustrojstveni oblik te najčešće pokrivaju ruralne dijelove. Iako se općine razlikuju jedna od druge, susreću se uglavnom s istim problemima - kako zadržati stanovništvo na ruralnom prostoru, posebice mlade, kako im osigurati zaposlenost i pristojna primanja, te kako privući ulaganja potrebna za izgradnju socijalne, komunalne i društvene infrastrukture" - navela je zastupnica u Europskom parlamentu i članica Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Marijana Petir te pojasnila kako je ideja za organizaciju ove konferencije nastala tijekom posjeta načelnika i načelnica Europskom parlamentu u Bruxellesu krajem prošle godine.
Općine, dodala je, imaju važnu ulogu u opstanku ruralnog prostora - daju podršku stanovnicima sela koji proizvode hranu, čuvaju okoliš i biološku raznolikost kao i tradicijske vrijednosti hrvatskog naroda.
Sudionike konferencije pozdravio je i dr. Klaus Fiesinger, regionalni direktor za jugoistočnu Europu zaklade "Hanns Seidel" rekavši kako lokalna samouprava mora uživati posebnu zaštitu jer upravo na toj razini građani mogu osjetiti žive li u demokratskoj državi ili u državi samovolje.
"Smanjenjem fragmentiranosti, unapređenjem poslovnih procesa u tijelima javne uprave, racionalizacijom područnih jedinica središnjih tijela državne uprave, funkcionalnom i fiskalnom decentralizacijom i postizanjem optimalnog teritorijalnog preustroja postići ćemo da javna uprava bude učinkovita i usmjerena na građane i gospodarstvenike. U taj proces uključit ćemo sve relevantne čimbenike - predstavnike općina, gradova, županija, sindikata, akademske zajednice i druge", rekla je ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović.
Načelnici su imali priliku probleme s kojima se susreću u svojim lokalnim samoupravama podijeliti i s ministrom poljoprivrede i ruralnog razvoja Davorom Romićem s kojim su razgovarali o rješenjima za poboljšanje uvjeta života u ruralnim prostorima.
"Povratak i ostanak mladih u ruralnim područjima, povećanje kvalitete života ruralnih područja, vraćanje vjere i nade u ruralna područja moja je i vaša odgovornost. Ja ću kao ministar dati sve raspoložive ljudske resurse koje Ministarstvo ima kako bismo zajedno maksimalno iskoristili sredstva programa ruralnog razvoja i onih mjera u kojima su nositelji projekata jedinice lokalne samouprave. Bez vašeg, bez našeg punog angažmana, nema budućnosti ruralnih područja. Bez vaših sugestija o potrebama terena, bez vaše suradnje i angažmana, novac predviđen Programom ruralnog razvoja za ruralni prostor ostat će samo crna brojka na papiru", rekao je ministar.
O ulozi općina i lokalnih dužnosnika u kreiranju nacionalnih politika govorio je politički analitičar Davor Gjenero, a izvršni direktor za komunikaciju Millenium promocije Franjo Skoko načelnicima je otkrio kako predstaviti uspješne projekte u javnosti. Predsjednik HSS-a i gradonačelnik Samobora Krešo Beljak govorio je o lokalnim izborima kao šansi za uspjeh naglasivši da će HSS biti protiv ukidanja općina te da će izaći s prijedlozima kako otkloniti prepreke s kojima se općine i gradovi susreću u njihovom funkcioniranju.
Tagovi
Autorica
Vedran Morin
prije 9 godina
Ja ću doći na selo, vjerujem da ima neka starina sa zemljom koja je uz adaptaciju još uvijek pogodna za život. Ali kod nas ni starine bez vlasnika nisu besplatne, a naklapanja o ostanku mladih na selu su samo populizam.