Pretraga tekstova
Osmo po redu ocjenjivanje plodova jagoda održano je 2. lipnja u Zagrebu u sklopu manifestacije „Dani zagrebačkih jagoda“, koja je svečano otvorena 26. svibnja 2010. Ocjenjivačko povjerenstvo, sastavljeno od deset potrošača različitog spola i životne dobi te različite struke organoleptički je ocjenjivalo 13 različitih sorata plodova jagoda. Ocjenjivan je vanjski izgled (veličina, oblik i boja), fizikalna kakvoća (čvrstoća, tekstura i sočnost) te okus (odnos šećera i kiselina, aroma i punoća okusa) i opći dojam plodova jagoda, koje su bile označene brojevima od 1 do 13.
Svaki ocjenjivač je trebao, prema vlastitom opredjeljenju, zaokružiti adekvatnu ocjenu za svaku karakteristiku plodova na ocjenjivački listić, birajući ocjene u rasponu od 1 do 5 (1; 1,5; 2; 2,5 itd.), odnosno od ocjena nezadovoljavajuće do izvrsno.
Predsjednik ocjenjivačkog povjerenstva bio je prof. dr.sc. Boris Duralija s Agronomskog fakulteta Zagreb, vrsni poznavatelj ove jagodaste voćne vrste.
Uvodno je ocjenjivače pozdravila Gordana Županac, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije, koje već osam godina omogućava organiziranu prodaju zagrebačkih jagoda i organizira njihovo ocjenjivanje.
Nakon kušanja i ocjenjivanja plodova jagoda, prof. Duralija je članovima ocjenjivačkog žirija predstavio svih trinaest sorata jagoda, koje su ocjenjene prema subjektivnom sudu svakog ocjenjivača. Ocjenjivane su sljedeće sorte: Arosa, Alba, Dora, Albion, Marmolada, Miss, Asia, Antea, Queen Eliza, Clery, Raurica, Sugar Lia i Elsanta.
Tako su ocjenjivači doznali da je sorta jagode Arosa ustvari zamjena u toj proizvodnji za Marmoladu kod koje ima velikih odstupanja u veličini plodova pa se zbog te neujednačenosti sve manje proizvodi. Alba je nešto ranija sorta pa omogućava raniju berbu i zamjena je u plasteničkoj proizvodnji jagoda za sortu Miss, a Dora je novija talijanska sorta. Albion je američka sorta „neutralnog dana“, koja je sve interesantnija u izvansezonskoj proizvodnji jagoda, Antea je rodnija, dosta kvalitetna sorta. Queen Eliza je talijanska sorta, postepeno dozrijeva i sve se više širi posljednjih 5 - 6 godina. Sorta Clery je vodeća sorta na ocjenjivanjima potrošača. Raurica je od navedenih sorata najkasnija po dozrijevanju, a Alba je najranija. Sugar Lia je sasvim nova sorta, sočnih, mekanih plodova i slabije rodnosti od nekih drugih sorata i koja je prošle godine pobijedila na ocjenjivanju. Loša joj je strana ta što zbog mekoće plodova slabije podnosi transport. Elsanta je nizozemska sorta vodeća u hidroponskoj proizvodnji jagode u Europi. Danas na hrvatskom tržištu, naročito na području zagrebačkog prstena, dominira sorta jagode Clery.
Rezultati ocjenjivanja plodova zagrebačke jagode biti će objavljeni putem medija tijekom ovog tjedna.
Autor: Višnja Šimunović, dipl. ing. agr.
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Đuro Moj kako je je, mi svi iz ove kože ili vremenskih neprilika nemožemo nikuda. Sreča u svemu da kukuruz nije nastradao, ima negdje mestimično malo Više [+] se napio ali će se podignuti. Mom prijatelju kukuruza 12 hektara poravnalo sa zemljom još gore nego meni suncokret. Ništa idemo dalje, ovako i onako elelentarna neče biti proglašena zbog vjetra, pa ćemo ovih dana malo bogu krasti dane. Nema žalovanja od toga nema ništa.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka ! Oslobodi nas Bože od nevremena , HDZ , SDP i njihovih privjesaka !
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastoja Ovdje ću komentirati tvoj članak, Klimatski kaos na poljima: Mogu li ih inovacije iz zraka ublažiti? Nemogu, mogu te upozoriti ali Više [+] od ovakvih vremenskih promjena nemogu te ublažiti. Vremenske nepogode su veča sila od bilo koje naj novije tehnologije, ovisiš sam o sebi. Ili onaj način ako se ko sječa Olimpiskih igara u Pekingu kad su vremenom upravljali Harpovima da nepada kiša da se igre održe, kad bio kraj olompiskih igara hapove isključili. Tada nastao kaos sa kišama i poplavama. Danas ti o tome još mnogo ljudi priča što se tamo te godine događalo. Drugi ti primjer Svijetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, sudac označio kraj finala, harpovi pogašeni priču dalje znate i nebo je plakalo zajedno sa Kolindom kod dodjele medalja.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedradrane naj gore je onaj dio što sam cijelo vrijeme bio u kontaktu sa Lidea Srbija, da vidimo što i kako i po njihovim uputama radio. Za slijedeču Više [+] godinu trebalo je nešto novo njihovo biti u srcu Bilogore, ali očito ću odustati od toga. Moram dobro razmisliti za slijedeču godinu.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Amazon suncokret, tu su glave trebale biti 28-30 cm. Sada što ostane ako ostane, bumo vidjeli kako kažu slijepci. Ali vremenskim Više [+] nepogodama još nije kraj a uloženo previše.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane, na svim tablama. Jedan mi danas iz sela rekao da je to bio primjer kako bi trebao izgledati suncokret a ne što oni imaju. Sada je primjer za Više [+] uđbenike na zemlji. Ništa idemo dalje.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama Gadno, nadam se da nije tako na svim tablama