Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju najavili su održavanje radionica u četiri grada te jednu online. Broj mjesta je ograničen, prijavite se na vrijeme.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva organizira radionice povodom početka kampanje podnošenja Jedinstvenog zahtjeva temeljem Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. te predstavljanja nacrta trećih Izmjena Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.
Planirano je održavanje uživo u Zagrebu, Osijeku, Zadru i Splitu, kao i održavanje radionice u online formatu na kojima će se konkretno doznati koje su to novine vezane uz intervencije i mjere potpore te izmjene plana na kojima je radila Radna skupina za pripremu prijedloga i savjetovanje u okviru izmjena SP ZPP.
U Radnu skupinu, naime, uključeni su dionici iz raznih sfera javnosti, od poljoprivredne komore, gospodarske komore, znanstveno-obrazovnih institucija, udruga i organizacija civilnog društva, drugih tijela državne i javne uprave, agencija, do zainteresiranih pojedinaca iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja.
S obzirom da je broj mjesta ograničen, potrebna je online prijava za sudjelovanje na svim radionicama. Prijaviti se možete putem linkova u nastavku teksta.
Prva u nizu radionica bit će održana u Zagrebu, 14. ožujka 2025. godine, u prostoru "Kino dvorane“ Ministarstva s početkom u 11 sati, ulica grada Vukovara 78.
U Osijeku, radionicu će se održati 18. ožujka u 11 sati u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska ulica 4, dok se za online radionicu koja će biti 21. ožujka možete prijaviti ovdje.
Zadar će biti domaćin 27.ožujka u 11 sati u Poljoprivredno edukacijskom centru Zemunik, Zemunik Donji, dok će radionica u Splitu biti 28. ožujka u 11 sati u HGK-Županijska komora Split, Trumbićeva obala 4.
Naglasiti treba da je Strateškim planom ZPP-a postavljen visok cilj povećanja površina pod ekološkom proizvodnjom na 14% do 2030. godine. Intervencija za dobrobit životinja, stoji u njemu, kontinuirano se razvija i unaprjeđuje čime se odgovara na sve jasnije postavljene zahtjeve potrošača u pogledu humanijeg uzgoja životinja. Niz intervencija osmišljeno je kako bi se smanjila uporaba pesticida, a gnojiva precizno i učinkovito koristila.
Jednako tako, ima za cilj održati ili očuvati veliku biološku i krajobraznu raznolikost, uz još širu primjenu dobrih praksi koje će pozitivno utjecati na ublažavanje klimatskih promjena, očuvati proizvodne resurse, tlo i vodu, te očuvati kvalitetu zraka.
Za brojne intervencije vezane uz klimu i okoliš osigurana je nadoknada troškova poljoprivrednicima i šumoposjednicima koji mijenjaju uobičajene proizvodne procese s ciljem očuvanja bioraznolikosti i okoliša u skladu s održivim korištenjem resursa, što podrazumijeva ekološki odgovorno, ekonomski isplativo i društveno odgovorno gospodarenje.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autor
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/