Pretraga tekstova
Tehnička usklađenost poljoprivrednih gospodarstava je problem koji muči veliku većinu poljoprivrednika, kako zbog statusa legalnosti, tako i zbog potrebe postizanja EU standarda i normi jer za posljedicu može imati smanjene potpore iz javnih proračuna i neuspješno kandidiranje za sredstva fondova
Iako je do ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) ostalo gotovo svega dva mjeseca, za hrvatske poljoprivredne proizvođače ulazak u tu asocijaciju europskih država još uvijek predstavlja veliku nepoznanicu i stoga se većina naših proizvođača, poglavito onih malih, više pribojavaju, nego raduju tom skorašnjem događaju. Kako bi im se prednosti ulaska u EU koliko toliko približile vukovarsko-srijemski Odjel za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj organizirao je niz javnih tribina namjenjenih upravo pripremi poljoprivrednih proizvođača za što bezbolniji ulazak u europsku obitelj.
Prema riječima pročelnika toga odjela Andrije Matića, nema velikog rizika za one poljoprivrednike koji prihvate zajedničku europsku poljoprivrednu politiku koju je Hrvatska prihvatila pistupajući EU. Prema Matićevim riječima, tehnička usklađenost poljoprivrednih gospodarstava je problem koji muči veliku većinu poljoprivrednika, kako zbog statusa legalnosti, tako i zbog potrebe postizanja EU standarda i normi jer za posljedicu može imati smanjene potpore iz javnih proračuna i neuspješno kandidiranje za sredstva fondova. "Velik problem predstavlja i neorganiziranost naših poljoprivrednika, razjedinjenost na brojne udruge, tako je da još uvijek otvoreno pitanje tko će naše seljake zastupati u EU", napominje.
Prema mišljenju poljoprivrednog proizvođača iz Bošnjaka Josipa Vinkovića, najveća prepreka prilagodbi hrvatskih poljoprivrednih proizvođača EU je, nedostatak novca. "Najveći problem je novac. Puno treba novca potrošiti da bi se naši poljoprivrednici prilagodili standardima EU, a njega je sve manje", ističe Vinković.
Darko Znaor, stručnjak za održivu poljoprivredu, mišljenja je kako je pred hrvatskim poljoprivrednicima još puno toga za odraditi u procesu prilagodbe EU. "Ono što je najvažnije je da će poljoprivrednici u budućem razdoblju puno više pozornosti morati posvetiti nekim pitanjima poput utjecaja djelatnosti kojom se bave na okoliš, a kojima se do sada nisu previše bavili", ističe taj stručnjak dodajući kako nema ničega revolucionarnog što će se u EU tražiti od hrvatskog poljoprivrednika. Više je riječ o sustavnoj prilagodbi nekim novim pravilima koja su našim poljoprivrednicima već poznata, ali će sada morati ih se i pridržavati, mišljenja je Znaor zaključivši kako će ulazak Hrvatske u EU domaćim poljoprivrednim proizvođačima u svakom slučaju donijeti promjene, a da bih ih mogli pratiti morati će ovladati nekim novim vještinama i znanjima, koji u konačnici idu njima i u korist.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Poljoprivredni proizvođači Zajednička poljoprivredna politika Prilagodba Standardi Novac Potpore EU standardi
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/