Certifikacija i zaštita robnih marki neke su od najvažnijih tema na predstojećim Danima Hrvatskog pršuta. Nakon Krčkog, zaštitu na EU razini očekuje i Istarski, Dalmatinski i Drniški pršut
Sjajne vijesti stigle su iz Bruxellesa uoči prvih Dana Hrvatskog pršuta. U Službenom listu Europske unije od 14. travnja objavljena je uredba Komisije o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla. Na popisu se našao i Krčki pršut. Time je Republika Hrvatska dobila prvu oznaku zaštićenog zemljopisnog podrijetla, odnosno prvi proizvod čiji je naziv registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu. Najveće zasluge za to pripadaju sjajnom timu stručnjaka i entuzijasta iz tvrtke Mesnica - market Žužić, koji su ovu inicijativu pokrenuli još 2010. godine.
Mesnica - market Žužić član je Klastera Hrvatskog pršuta - udruge proizvođača koja promiče unaprijeđenje i standardizaciju proizvodnje, promociju i zaštita robnih marki domaćeg pršuta. U Hrvatskoj su, na nacionalnoj razini, uz Krčki pršut, zaštićeni i Istarski, Dalmatinski i Drniški. Za svaki je brand izrađena detaljna specifikacija, provedena standardizacija proizvodnje i uvedeni žigovi kao jamstvo kvalitete. Za sve su brendove podneseni zahtjevi za upisom u registar zaštićenih oznaka zemljopisnog porijekla na EU razini, te se uskoro očekuju rezultati.
Vrijednost zaštićenih proizvoda u EU jedna je od tema o kojima će biti govora u stručnom dijelu Dana Hrvatskog pršuta koji će se održati u Hotelu Le Merridien Lav Split/Podstrana, u petak i subotu, 17. i 18. travnja.
Na okruglom stolu sudjelovat će i Tonino Picula, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu. "Ovo je velika stvar. Nakon istarskog pršuta, ovo je još jedan uspješan primjer zaštite autohtonih hrvatskih proizvoda, čija je proizvodnja rezultat višestoljetne tradicije, a geografsko porijeklo neupitno", napisao je na svom Facebook profilu Picula neposredno nakon što je objavljena vijest.
Ovim putem Vas pozivamo na otvorenje prvih Dana Hrvatskog pršuta - natjecanja, prezentacije i stručnog skupa posvećenog razvoju gospodarskih potencijala i promociji ovog autohtonog domaćeg branda. Odmah po otvorenju pristupit će se objavi rezultata natjecanja, jedinstvenog u Hrvatskoj po tome što u njemu sudjeluju isključivo certificirani proizvođači, nositelji žigova standarda kvalitete, te ponosni vlasnici oznaka originalnog Istarskog, Dalmatinskog, Drniškog i Krčkog pršuta.
Nakon proglašenja rezultata, svi prisutni moći će i sami probati sve nagrađene pršute, te osobno okusiti sličnosti i razlike između vrhunskih pršuta različitih hrvatskih regija.
Nakon svečanog otvorenja i degustacije započet će radni dio skupa u dvije dvorane. U prezentacijskoj dvorani svoje će proizvode izložiti 25 proizvođača što je izvrsna prilika trgovcima i ugostiteljima da upotpune svoju ponudu pred nadolazeću turističku sezonu. Istovremeno, u susjednoj dvorani održavat će se radionice, predavanja i okrugli stolovi vezani za ključne teme hrvatske pršutarske proizvodnje - standardizacija kvalitete, certifikacija, zaštita robnih marki, promocija, povezivanje s proizvođačima sirovina, i opreme, mogućnosti izvoza i financiranja pršutarske proizvodnje.
S velikim oduševljenjim primili smo vijest da je Krčki pršut prvi hrvatski prvi proizvod čiji je naziv registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu. Zahvaljujući obitelji Žužić, predstojeće Dane Hrvatskog pršuta pršutari dočekuju u slavljeničkom tonu te se nadaju da će im se uskoro na popisu pridružiti i ostali hrvatski pršutarski brandovi.
"Oduševljeni smo, ali moram priznati da nismo iznenađeni što je upravo pršut prvi hrvatski proizvod zaštićen na EU razini. Proizvođači pršuta na području cijele Hrvatske već se godinama ozbiljno pripremaju za nastup na EU tržištu. U Hrvatskoj su, na nacionalnoj razini, uz Krčki pršut, zaštićeni i Istarski, Dalmatinski i Drniški. Za svaki je brand izrađena detaljna specifikacija, provedena standardizacija proizvodnje i uvedeni žigovi kao jamstvo kvalitete. Za sve su brandove podneseni zahtjevi za upisom u registar zaštićenih oznaka zemljopisnog projekla na EU razini, te se uskoro očekuju rezultati."
Priznanje obitelji Žužić ujedno je i pokazatelj na koji način treba pristupati proizvodnji hrane. U tom pogledu, predstojeći Dani Hrvatskog pršuta veliki su iskorak u organizaciji manifestacija posvećenih promociji pršuta. Uz klasični prezentacijsko - degustacijski dio, naglasak je na stručnom dijelu - radionicama, predavanjima i okruglim stolovima na kojima će se govoriti o ključnim izazovima u proizvodnji; proizvodnji sirovine na domaćem tržištu, standardizaciji, zaštiti robnih marki, promociji i financiranju proizvodnje, te povezivanju s ugositeljima i trgovcima kao kanalima prodaje.
"Trenutno se u hrvatskoj proizvodi 250-300 tisuća pršuta godišnje. Naš je cilj u narednom desetljeću proizvodnju podići do milijun komada, uz što veći udio proizvodnje na sirovini iz hrvatskog uzgoja."
Tagovi
Autorica
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
but mađarske svinje šaka soli komad špage + puno bure (besplatno) _____________________ = vrhunski domaći autohtoni proizvod PRŠUT (dalmatinski istarski krčki itd) "pa tko to može platit"
borut dogša
prije 10 godina
da, da iz hrvatskog uzgoja..... kao do sada. U stanju smo ja i mojih nekoliko prijatelja svinjogojaca odmah organizirati proizvodnju(tov) svinja na svojim farmama koje trenutno rade po sistemu kooperacije, ali mislim da bi već na početku razgovora s potencijalnimi kupcima(pršutari) došlo do glavnog problema a taj je cijena sirovog buta. Kao i svaki ostali proizvod iz hrvatske poljoprivredne proizvodnje tako i za taj komad svinjskog buta ne bi mi primarni proizvođači dobili poštenu cijenu, pa je zato bolje da naši pršutari i dalje uvoze svinjske butove kao što se i sve drugo uvozi. Zašto bi nama platili i zašto bi mi bolje živjeli. Ne, mi moramo krepati. Podupirati i bogatiti moramo strane farmere jer mi smo ipak bogat narod.