Tijekom iduće dvije godine pokušat će se iznaći rješenja i modeli kako bi se zaustavila depopulacija ruralnog prostora, a posebice odljev mladog stanovništva.
Dok su Šveđani bili europski pioniri u organizaciji Ruralnog parlamenta još 1989. godine, a čiji su primjer potom slijedi Estonci, Finci, Slovaci, Nizozemci, ali i naši susjedi Mađari te Slovenci, tom popisu sada je dodana i Hrvatska. Za istim stolom, u Baranji, okupili su se predstavnici politike, gospodarstva, civilnog sektora, europarlamentarci, ali i građani od Dubrovačko-neretvanske do Vukovarsko-srijemske županije kako bi zajedno pokušali odgovoriti na pitanje: Kako zadržati mlade u ruralnom području?
"Naš deficit je osposobljenost. Moramo samokritički priznati kako u tranzicijskom razdoblju nismo učinili dovoljno na pripremljenosti mladih, posebno mladih da apliciraju na projekte Europske unije. To je ono što je prioritetni zadatak u vremenu pred nama", poručio je pred oko 200 sudionika prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta u Belom Manastiru Dane Pejnović, profesor sa zagrebačkog Prirodoslovnog fakulteta.
S utemeljenjem parlamenta otvoren je tek proces i neka pitanja, čulo se, ali i naznačena moguća rješenja te određeni zadaci koji bi se u idućem razdoblju trebali rješavati.
"Integrativni pristup i suradnja, to je ono što nam u idućem razdoblju treba. Pozivam sve ljude iz politike, gospodarstva, civilnog sektora, ali i građane da vide što mogu sami napraviti. Putem našeg portala Ruralni parlament nastavit ćemo razrađivati ideje do kojih smo došli, a pred nama su fondovi, oko nas resursi. Možda možemo biti primjer drugima u Europi kako ćemo kroz suradnju stvoriti model zadržavanja mladih na ruralnom prostoru, prije svega mislim na njihovo zapošljavanje", rekla je Sonja Vuković, predsjednica Udruge za kreativni razvoj Slap i jedna od organizatora Parlamenta uz Hrvatsku mrežu za ruralni razvoj te LAG Baranja i Grad Beli Manastir.
U objavljenoj Deklaraciji prvog hrvatskog ruralnog parlamenta naznačeni su problemi s kojima su suočena ruralna područja Hrvatske. Prije svega se to odnosi na depopulaciju, posebice odljev mladog stanovništva, ali i nekontinuiranu razvijenost uz kontinuirano razvojno zaostajanje.
"Sve je veća razlika u kvaliteti života između ruralnih i urbanih, odnosno urbaniziranih područja. S druge, pak, strane neiskorišteno je poljoprivredno zemljište, ali i rascjepkani poljoprivredni posjedi kao i slabo iskorišteni, zanemareni i zapušteni drugi razvojni resursi ruralnog prostora", sažela je Višnja Jelić Muck, predsjednica Hrvatske mreže za ruralni razvoj napominjući kako će se zalagati za promjene.
S prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta koji bi se trebao ponovno okupiti za dvije godine, predloženo je povećanje uloge u međusektorskoj suradnji i partnerstvu na procesima odlučivanja na lokalnoj i nacionalnoj razini. Deklaracijom je obuhvaćeno i rješavanje pitanja ruralnog razvoja u kojem se treba primijeniti integrirani pristup na svim razinama vodeći računa o raznolikosti ruralnih prostora Hrvatske te istovremeno razvijati sposobnosti dionika ruralnog razvoja kako bi se aktivno uključili u procese osmišljavanja i provedbe lokalnih razvojnih planova.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Opg Goran
prije 10 godina
Tako je gosp.Đuro,racunica je bit svega,,mogu oni pricat price,bit je lova,,od toga se zivi.
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
još od vremena "kapitalni ulaganja" uporno sa zaustavljaju oni koji su "zaustavljeni" a to su sinovi čisti ratara kojima svake godine ide sve bolje i bolje a oni plaču sve više i više i tako država pomaže "dvojicu" "uspješni" a za ostali 100 "neuspješni" nitko ne maripitanje je šta je bolje za selo i ruralni prostor 2 velika čisto ratarska gosp. ili 100 stočarski OPG-a