Pretraga tekstova
Otvaranje Đurovića špilje ispod dubrovačkog aerodroma
Đurovića špilja, jedinstven kraški lokalitet smješten ispod uzletišta dubrovačke Zračne luke u Čilipima otvara se za javnost 6. srpnja. Zainteresirani će moći u razgledanje uz organizirano stručno vodstvo svakih pola sata u trajanju od po 20-25 minuta. Špilja će za posjete putnika i izletnika biti dostupna svakodnevno od 10 do 18 sati, a za sve posjetitelje s adresom u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ulaz je besplatan.
U unutrašnjosti Đurovića špilje osim ‘živih’ siga i ostalih speleoloških zanimljivosti otkriveni su i arheološki nalazi koji datiraju iz 1. tisućljeća prije Krista, odnosno iz brončanog i željeznog doba. U špilji su osim ulomaka keramike i kostiju nađeni su i rijetki primjerci puževa i kopnenih rakova.
Prva zabilježena speleološka istraživanja Đurovića špilje započeta su početkom 20. stoljeća, nastavljena su sredinom prošlog stoljeća, da bi u vrijeme gradnje Zračne luke Dubrovnik od 1960. do 1963. špilja bila zatrpana i tako nedostupna znatiželjnicima. No, 2001. godine započinje otkopavanje špiljskog lokaliteta i nastavak speleoloških, geomorfoloških, paleontoloških i biospeleoloških istraživanja da bi Đurovića špilja bila uređena i spremna za posjetitelje.
Zahvaljujući optimalnim podrumskim uvjetima sa stalnom temperaturom od 16˚C koje špilja pruža, u špilji će se izložiti sva prepoznata i geografski zaštićena konavoska vina, omogućit će se posjetiteljima da na jednome mjestu mogu vidjeti pa i kušati sva vina konavoskog vinogorja.
Budući enološki postav nadahnuo je pokretače projekta da Đurovića špilji nadjenu umjetničko ime “Skycellar“ (nebeski podrum) s dojmljivim vizualnim identitetom koji je osmislio hrvatski dizajner Orsat Franković.
Autor: Gabrijela Bijelić
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.