Za 45 minuta četveročlana ekipa ručno ubrala 48,2 kg maslina. Čak 13,2 kg više od drugoplasirane Crne Gore. "Maslinarstvo nam je u krvi. Brali smo kako najbolje znamo i umijemo“, kaže Marina Martinić
Na otoku Braču proteklog vikenda održano je šesto po redu Svjetsko prvenstvo u branju maslina. Događaj jedinstven u svijetu odvijao se na području općine Postira, točnije u župnom masliniku sv. Josipa. Sudjelovalo je 12 ekipa iz mediteranskih zemlja s tradicijom u proizvodnji maslinovog ulja, ali i ostale koje nemaju niti jedno stablo masline, no imaju poveznicu s maslinama i maslinovim uljem.
"Slavimo maslinu i širimo maslinarsku kulturu diljem svijeta“, rekla je za američki Olive Oil Times Ivana Jelinčić, direktorica Turističke zajednice Postira koja je i glavni organizator prvenstva.
Ove godine sudjelovalo je 12 ekipa, a pobjeda je pripala ekipi Hrvatske čije boje je branila selekcija postirskih ugostitelja.
"Maslinarstvo nam je u krvi. Brali smo kako najbolje znamo i umijemo“, kaže Marina Martinić ne krijući zadovoljstvo što je Hrvatska, nakon četiri godine, ponovo osvojila šampionsku titulu.
Zadatak za natjecatelje nije bio nimalo lagan. U duhu tradicije bralo se ručno. Svaka ekipa sastavljena od četiri člana (dvije žene i dva muškarca), trudila se u zadanom vremenu od 45 minuta, koliko traje utakmica, ubrati što više maslina. Svaki natjecatelj u svoju torbicu ("saket“) koje je posebno za ovu prigodu osigurala Turistička zajednica Postira. Potom je uslijedilo vaganje i proglašenje pobjednika.
Ovaj put šampionska reprezentacija Hrvatske ubrala je 48,2 kg maslina. Čak 13,2 kg više od drugoplasirane Crne Gore koja je ubrala 35,0 kg. Slijede trećeplasirana Njemačka (34 kg) i dalje redom Austrija (33,8 kg), Irska (33,6 kg), Srbija (33,0 kg), Bosna i Hercegovina (31,4 kg), Litva (31,2 kg), Digitalni nomadi (30,8 kg), Latvija (26,2 kg), Italija (26,0 kg) i Španjolska (21,8 kg).
Objavom rezultata, službeno je završilo 6. Svjetsko prvenstvo u branju maslina. No, pozitivna energija, veselje i toplina zajedništva još će dugo grijati srca svih sudionika ovog nevjerojatnog događaja
"Prvi put sam u Hrvatskoj. Uzbuđena sam i sretna što mogu biti ovdje i podržati ovaj prekrasni projekt”, izjavila je Virginia Scapinelli, Italija.
Tijekom održavanja prvenstva u spomenutom masliniku održan je i kviz o maslinarstvu. Najbolji su bili predstavnici Crne Gore, osvojili prvo mjesto i za nagradu dobili sat od poznatog bračkog kamena.
Osim natjecateljskog dijela programa održane su i brojne degustacije, izleti i zabavne večeri, kako bi sudionici najbolji način doživjeli Postire, ali i sam otok Brač na kojemu se, poštujući stoljetnu tradiciju i nove tehnologije proizvodi prirodno, zdravo i visokokvalitetno maslinovo ulje. Podsjetimo, bračko maslinovo ulje upisano je i u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije. Brački maslinari višestruko su nagrađivani na domaćim, međunarodnim i najvećim svjetskim (New Yorku, Tokiju…) natjecanjima u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja.
"Dokazujemo da poljoprivreda i turizam mogu ići zajedno. Ruku pod ruku. 'Šotobraco'. Tako osiguravamo autentičan doživljaj turista i zdrav i ugodan život mještana“, kaže direktorica Jelinčić.
Uz natjecatelje na ovogodišnje izdanje svjetskog prvenstva došli su i predstavnici destilerije Poetica iz Vrgorca, rodnog mjesta Tina Ujevića. U suradnji s TZO Postira osmislili su i proizveli ekskluzivno izdanje od 200 boca gina s lišćem postirske masline oblice. I gin i njegovi proizvođači savršeno su se uklopili u nesvakidašnji ambijent Svjetskog prvenstva u branju maslina.
“Jako nam se sviđa! Masline imaju više simboličnih značenja koja se dobro poklapaju s digitalnim nomadima. Sretni smo što ih ovdje možemo zastupati”, rekla je i Kaisu Koskela, iz ekipe Digitalni nomadi, Finska, koji su i ove godine, treći put sudjelovali na ovom jedinstvenom natjecanju.
Koliko je događaj jedinstven i uspješan, pokazala je i prestižna nagrada međunarodne organizacije Creative Tourism Network za najbolje kreativno iskustvo u turizmu 2019. godine. U konkurenciji od čak 160 prijavljenih projekata iz cijeloga svijeta, Svjetsko prvenstvo odnijelo je prvu nagradu, koja je dodijeljena na turističkom sajmu FITUR u Madridu početkom 2020.
"Nagrada je veliku priznanje, ali obaveza da budemo sve bolji“, poručila je Ivana Jelinčić i na kraju dodala: "Hvala svima i vidimo se i dogodine!“
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Damir Senjan
prije 1 godinu
Prvaci, a pisma lipo kaže nema ko da ju bere 🤔 kud Crnogorci drugi a lipo i Bog reka kad zanji put bija u Crnoj Gori, a vam gospe, da niste ništa radili sve dok se ja ne vrtim 🙊😂