Pretraga tekstova
Čak 40 posto grožđa proizvedenog u Hrvatskoj je ova sorta, a pod njom je i 25 posto nasada, istaknula je ravnateljica HAPIH-a Darja Sokolić na predstavljanju konferencije "GO-Graševina Osijek".
Osijek je domaćin dvodnevne međunarodne konferencije "GO-Graševina" u sklopu koje će se održati dvije panel diskusije "Graševina jučer, danas i sutra" te "Quo vadis vinska Hrvatska", a sve će završiti vinskim festivalom Večeri vina i umjetnosti.
"Vino se itekako povezuje s turizmom jer podižući vrijednost i vidljivost turističke destinacije jednako tako se podiže i vrijednost regije u kojoj se vino proizvodi. Istra je idealan primjer toga. S druge strane, vino je jedan od ključnih turističkih proizvoda Slavonije i Baranje", rekla je na konferenciji za novinare Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije u Osijeku.
Ističe kako je konferencija dio zajedničkog projekta "Vinskog turizma bez granica", čiji je nositelj Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) dok su partneri županijska turistička zajednica i Udruga Graševina Croatica.
Jurić je naglasila kako je ova Županija bogata vinogorjima od kojega su dva dio Slavonije, a isto toliko dio Podunavlja.
"Graševina zauzima čak 25 posto ukupnih nasada u Hrvatskoj. Isto tako, 40 posto grožđa proizvedenog je upravo graševina dok 43 posto vina koje se stavlja na tržište čini ova sorta", rekla je Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a napominjući kako je specifičnost ove sorte što je zastupljena u svim vinima.
"To je jedan potencijal koji je vrlo čvrsta osnova za izvoz i brendiranje i pozicioniranje graševine tamo gdje ona i pripada", poručila je Sokolić.
Ravnateljica HAPIH-a je dodala kako smo svjedoci da je svjetsko tržište prilično zasićeno vinima, ali vjeruje kako se ovako specifična vina svojom kvalitetom i teroarom mogu pozicionirati s obzirom da se potrošači sve educiraniji.
Najbolje graševine Hrvatske kušajte u Osijeku krajem svibnja!
Cilj je projekta kao i konferencije, dodano je, poticanje jačanja razvoja turizma kroz promociju jedinstvenog prekograničnog odredišta vinskog turizma, povezujući neke od najvažnijih vinskih regija u Mađarskoj i kontinentalnoj Hrvatskoj - Siklos-Villany s hrvatskim Podunavljem i Slavonijom.
Projekt je sufinanciran kroz EU Interreg program Mađarska-Hrvatska.
Tagovi
GO Graševina Konferencija Graševina Ivana Jurić
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/