Više od stotinu izlagača predstavilo se na festivalu koji postaje sve značajnije mjesto susreta proizvođača, ugostitelja, vinskih profesionalaca i ostalih ljubitelja vina.
Međunarodni eno-gastro festival WineRi u organizaciji Udruženja Kvarner Wines, okupio je u Rijeci 111 izlagača s više od 600 raznih etiketa vina iz regije.
Nakon svečanog otvaranja, održana je dodjela diploma za najuspješnija vina, odnosno šampione ocjenjivanja vina Kvarner International Wine Trophy 2025, održanom dva tjedna prije u Vrbniku na otoku Krku.
Vinarija Pavlomir iz Novog Vinodolskog tom prigodom je osvojila nagrade u kategoriji mladih žlahtina, a ponovili su to i s roseom. Dobili su, osim toga, još jednu zlatnu medalju za chardonay, jednu za rose i još jednu za žlahtinu, te pet srebrnih medalja.
S pet zlatnih i pet srebrnih Pavlomir je najnagrađivanija vinarija pa su i ponosni nositelji nagrade Ivan Sokolić - posebne nagrada za najuspješniju vinariju ocjenjivanja.
Žlahtina Grand Cru, redovna berba, osvojila je titulu najbolje ocijenjenog vina autohtone kvarnerske sorte vinove loze - Žlahtina - Kvarner Wine Queen, a Rose SL (u slatkoj varijanti), berba 2024. proglašeno je najbolje ocijenjenim ružičastim vinom redovne berbe.
"Ove nagrade potvrđuju kvalitetu našeg rada, a posebno nas veseli što je žlahtina prepoznata kao simbol naše vinske baštine”, rekao je vlasnik Miroslav Palinkaš.
Najbolje ocijenjeno jantarno vino redovne berbe - Kvarner International orange Wine Trophy Imolata, berba 2022., dolazi iz Estate Winery s otoka Krka.
"Unatoč tome što su napravljena 'po starinski', bez kemijskih pomagala i moderne tehnologije, ta vina su zanimljiva, skladna, pitka i eto, postižu dobre rezultate”, rekao nam je vlasnik vinarije, Toni Katunar, komentirajući da je to zahvaljujući jako dobrom položaju Svete Lucije.
Riječ je o osunčanom kamenitom položaju na obronku bašćanske padine odakle dobivaju jantarna vina koja su proizvedena potpuno prirodno i biološki, čime ”prizivaju neka stara vremena kada se vinificiralo bez moderne tehnologije i brojnih pripravaka”.
Franko Ružić, vlasnik OPG-a Ružić iz Zvoneća u općini Matulji, jedini je proizvođač vina od sorte jarbola u Hrvatskoj i u svijetu. Do sad su imali dvije etikete, mirno vino i pjenušac, no uskoro na tržište izbacuju novu etiketu, jedno drugačije vino.
"I to je sto posto sorta jarbola, ali je vino ozbiljnije, odležalo je na vlastitom talogu. Odležalo je u inoksu godinu dana, dakle riječ je o berbi 2023. koja će sada ugledati svjetlo dana”, ispričao nam je, dodajući kako vjeruje da će kupci biti oduševljeni.
Toni Babić, mladi vlasnik Vinarije Kapić iz Matulja, drugi puta je bio na VineRi. Dio je Kvarner Wines udruge, domaćina festivala, te je izrazio zadovoljstvo što članovi ”mogu biti dio događanja i ugostiti druge vinare iz regija u kojima ima mnogo više vinara”.
Bilo je također proizvođača drugih proizvoda, ne samo vinara, primjerice Lynx Craft Destilery iz Lukovdola na čijem štandu se moglo kušati odlične ginove i jedan poseban - goranski - teranino.
Zainteresirala nas je i Pruna destilerija sa Đerdapske klisure na granici Srbije i Rumunjske. Razgovarali smo s Kristijanom Lovrićem i saznali da imaju specifičan način proizvodnje rakija. "To su potpuno prirodni proizvodi, bez pesticida, bez šećera, od voća iz vlastitog uzgoja. Odležane rakije u francuskim hrastovim bačvama u kojima su merlot i cabernet”, opisao je.
U ponudi je osam vrsta rakija koje su odležane 1, 3, 5 i 8 godina. Jako su zainteresirani probiti se na hrvatsko tržište, bolje se predstaviti i ući u elitnije restorane i hotele. Kušali smo njihovu šljivovicu koja iznenađuje okusom, posebno žene koje inače nisu velike ljubiteljice šljive, ali ovo je piće blago i oblo te u sebi ima after taste.
Jeste li čuli za Pepefiš? Riječ je o brendu iz Kaštel Kambelovca, malog ribarskog mjesta blizu Splita. Obitelj Dražin već generacijama njeguje tradiciju soljenja i mariniranja ribe, prenoseći umijeće koje se u Kaštel Kambelovcu čuva stoljećima. Namirnice nabavljaju od lokalnih ribara, a proizvodnja je mala.
"Pepefiš je paprika punjena sa slanim inćunom, zanimljiv i tražen proizvod. Radimo ga i s tunom te sa sirom”, rekao nam je Dragan kojega smo susreli na štandu gdje također nismo mogli odoljeti kušati ponuđeno - i opet smo se oduševili. Na WineRi su već četvrtu godinu i uvijek je zanimljivo, kaže, jer se stvaraju novi kontakti.
Igor Zlatkov s otoka Cresa (OPG Margar, Tramontana, Art farm Filozići) izložio je svoje rukotvorine od drva za posluživanje hrane, a donio je i vlastito vino. Kaže da radi sve što je vezano za posluživanje hrane, u drvu i u kamenu. Oba materijala su lokalna, iz bliže okolice, radi puno za restorane, ali kupuju i privatne osobe.
Iz Slovenije je stigao Martin Krapež koji je predstavio ”družinsku kmetiju” iz Vipavske doline. Radi se o proizvođaču koji ima ekološki certifikat od 2023. Sva bijela vina maceriraju, rade kraće maceracije sa spontanim vrenjem, bez ikakvih dodataka osim sumpora.
"Naša bijela vina odležavaju jednu godinu u velikim hrastovim i bagremovim bačvama, dok crna odležavaju dvije godine u malim barrique bačvama”, otkrio je nositelj OPG-a.
Koriste samo ekološka gnojiva, za zaštitu samo bakar i sumpor. Proizvede se manje nego u konvencionalnoj proizvodnji, ”ali rast loze je usporeniji pa je i manje problema sa zaštitom”, navodi Krapež. Važne su i lokacije, dobro je da su vinogradi na prozračnijim i osunčanijim mjestima.
U Sloveniji je također mnogo dodatne birokracije, komentira. Na WineRi je stigao drugi puta jer smatra kako je kontinuitet važan, da nastave dolaziti gdje su se već predstavili. Potrošači moraju za njih čuti, vidjeti ih, kušati vina, prepoznati ih, ”pa se možda vrate kupiti”, govori.
Međunarodni eno-gastro festival WineRi kao najveće eno-gastronomsko događanje u Rijeci i na Kvarneru, postalo je nezaobilazna manifestacija za sve ljubitelje vina, vinske profesionalce, ugostiteljsko tržište i vinare koji se žele predstaviti turističkom tržištu Kvarnera.
Osim naglaska na promociji vina od autohtonih sorti vinove loze, festival stavlja akcent i na neophodno zdravlje i povezivanje s mediteranskom prehranom i načinom života. Dodatni kolorit eventu su dali nastavljači nekih od najvažnijih kvarnerskih tradicija: Ružice Vinodola, Verbenski sopci te Grobnički dondolaši.
Pozicioniran u vrijeme rane predsezone, WineRi s godinama postaje poznato mjesto za B2B susrete ugostitelja s proizvođačima kako bi se na vrijeme definirale vinske karte. Značajan je podatak da je na festivalu akreditirano više od 120 ugostitelja te više od 60 novinara.
Na svečanom otvaranju sudionicima su se obratili predsjednik Udruženja Kvarner Wines Anton Brusić, župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, posebni savjetnik Predsjednika Republike za ekonomiju Velibor Mačkić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, direktorica turističke zajednice Kvarnera Irena Peršić Živadinov, direktor Turističke zajednice grada Rijeke Petar Škarpa, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore i predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije Emil Priskić te Ivana Puhelek, predsjednica ocjenjivačkih komisija.
Peršić Živadinov i Škarpa osvrnuli su se na 2026. godinu koja na Kvarner dovodi titulu Europska regija gastronomije. Spomenimo još kako je i ovogodišnji festival imao humanitarni karakter. Prikupljala su se, naime, sredstva za pomoć Udruzi Srce za nju, koja skrbi o prijevozu žena oboljelih od karcinoma.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica