Pretraga tekstova
Dotacije iznose čak i do 35 tisuća eura
Dvadeset i pet mladih poljoprivrednika s područja cijele Hrvatske protekla je tri dana u etnoselu Karanac sudjelovalo na seminaru "Izazovi mladih poljoprivrednika u Europskoj uniji". Seminar je organizirala Hrvatska poljoprivredna komora u suradnji s Hrvatskom udrugom mladih poljoprivrednika a uz potporu francuske poljoprivredne komore i francuskog ministarstva poljoprivrede.
Kako je naveo Damjan Bogdanović, glavni tajnik HPK, cilj je seminara bio, između ostalog, potaknuti mlade na bavljenje poljoprivredom, na udruživanje te ih upoznati i s izradom poslovnih planova i mogućnošću dobivanja potpora za mlade poljoprivrednike u EU.
- Želja nam je da se mladi poljoprivrednici što bolje pripreme za EU te smo u HPK-u ove godine naglasak naših aktivnosti stavili na edukaciju mladih - rekao je Bogdanović.
Stefan Coroner, predstavnik Ministarstva poljoprivrede i savjetnik hrvatskog ministra poljoprivrede, izjavio je da je uloga poljoprivredne komore u zemljama članicama EU iznimno važna u kreiranju poljoprivredne politike.
- HPK ima jako dobre odnose s francuskom poljoprivrednom komorom i Bruxellesom, gdje čini sve da bi što bolje predstavila interese hrvatske poljoprivrede, koja prolazi procese restrukturiranja, s naglaskom na budućnost mladih na selu - rekao je Coroner, zaključivši da Hrvatska trenutačno nema dovoljno mladih farmera. Stoga ćemo zajedno predložiti, naveo je Coroner, hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede da se uvedu mjere i osiguraju financijski okviri za poticanje mladih poljoprivrednika da ostanu na selu i da se bave poljoprivredom.
Francuska ima tri posto mladih poljoprivrednika (do 40 godina) i njihov broj, kao i u EU, pada, zbog čega se i uvode mjere kako da se mlade zadrži u poljoprivredi, iznio je Coroner. U zemljama EU nekoliko je načina finaciranja pomoći mladim poljoprivrednicima, od kojih, primjerice, u Francuskoj iz dotacije (fonda) za mlade poljoprivrednike mogu dobiti od 8.000 do 35.000 eura po gospodarstvu. Sredstva su nepovratna, polovinu iznosa osigurava zemlja članica, a polovinu EU. Gospodarstvo koje dobije dotaciju pet je godina pod strogim nadzorom. Uspješnost tih mjera vrlo je visoka, čak 95 posto, a mjerilo je osiguravanje prosječne plaće nakon pet godina provedbe projekta. Postoje i drugi načini poticanja mladih poljoprivrednika, primjerice povoljni krediti, s kamatom od 1 do 2,5 posto.
Jedan od sudionika seminara je i Goran Perčulija, profesor s Agronomskog fakulteta u Zagrebu i voditelj govedarske farme koja djeluje u sklopu tog fakulteta. “Na seminar sam se prijavio jer želim svojim studentima prenijeti ova saznanja, koja će im, nadam se, još više pomoći u odluci da se nakon završetka studija vrate na selo. Osim toga, želio sam vidjeti i kako iz EU fondova izvući sredstva za farmu koju ne financira država”, kaže Perčulija.
Mladi poljoprivrednik, 28-godišnji Saša Ćasić, predsjednik Hrvatske udruge mladih poljoprivrednika, kaže da je zadovoljan onim što je naučio na seminaru. “Bavim se vinogradarstvom od svoje 19. godine i vidim se jedino u poljoprivredi. Ne bojim se ulaska u EU, obrađujem 13,5 hektara ekoloških vinograda i smatram da će se ekološki proizvodi s ulaskom u EU još više cijeniti”, kaže Ćasić, dodavši da će mu seminar puno pomoći u eventualnom javljanju na natječaje za EU fondove.
Autor: Z.Rupčić
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊