Pretraga tekstova
Na dvodnevnoj manifestaciji posjetitelji su mogli uživati u brudetu od ugora, fritulama i mimcima, tradicionalnim pakoškim uštipcima, varivima od orza i boba te bakalaru
Etnoudruga DAN, TZO Pakoštane i Općina Pakoštane organizirali su u Bužaku, najstarijem dijelu Pakoštana, 2. etnomanifestaciju “Materine užance”, na kojoj je prikazano kako su živjele pakoške majke u prošlosti.
− Predstavljajući ulogu majke i žene, predstavili smo svakodnevni život i običaje, ali i tradiciju vezanu uz fešte i svetkovine. Predstavljajući radni i svečani dan majke, od jutra do večeri, imali smo prostora za predstavljanje starih običaja i zanata, tradicijske kuhinje, proizvoda i nošnji.
Turistima smo ponudili tradicijske suvenire i delikatese od inćuna, sira i ulja, ali i besplatnu degustaciju starih pakoških jela. Također su mogli sudjelovati u radionicama, poput radionice u pletenju košarica od lavande, i oni su to rado prihvatili - kazala nam je Nives Marić, profesorica iz pakoštanske osnovne škole, koja je zajedno s predsjednicom Udruge DAN Dijanom Vukojom inicirala i neformalnu reviju tradicionalnih frizura.
Na dvodnevnoj manifestaciji posjetitelji su u subotu navečer mogli uživati u brudetu od ugora, fritulama i mimcima, tradicionalnim pakoškim uštipcima, a u nedjelju navečer u kuhanim varivima od orza i boba, bakalaru i mimcima, koji su se pomalo isturili kao zaštitni znak “Užanci” .
Stolari su izložili originalne kutijice za nakit, ribari su pokazivali koliko je vještine potrebno za pletenje mreža, uljari su prezentirali svoja ulja, proizvođači lavande jastučiće i košarice protiv moljaca, a zaštitari baštine s ponosom su pokazivali Etnokuću, u kojoj su bili izloženi tradicijski predmeti i dijelovi starinskih nošnji.
Najviše su fotoaparata ipak privlačile djevojačke tradicionalne frizure koje je na glavama pakoških osnovnoškolki i srednjoškolki izradila Branka Travica, profesorica frizerstva u Obrtničkoj školi Gojka Matuline.
− Obnovili smo sjećanja na frizure koje su krasile pakošku ženu, ali i djevojčice i djevojke. Neudane djevojke svoje su pletenice, koje su se spletale oko glave, ukrašavale vrpcama živih boja - crvenom, zelenom ili žutom, a udane su žene iznad pletenice nosile facole, odnosno marame. Djevojčice su nosile tradicionalne “roglice“ ili “kinkine“, inačice frizura s dvjema pletenicama - kazala je profesorica Travica, koja je uz tradicionalne pakoške frizure napravila i nekoliko modernih frizura sa stiliziranim dijelovima tradicionalnih slavonskih svečanih frizura za koje se “pleter“ učvršćivao svinjskom mašću i uljem.
Mlade Pakoštanke nosile su umetke od pletera s pravom kosom, ali su ih učvrstile gelom, voskom ili nekim drugim učvršćivačem koji rabi moderna frizerska industrija.
Auor: Nikolina Radić-Ančić
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/