Hibrid kukuruza Sincero je i novi rekorder prinosa kvalitetne silaže zrna i cijele biljke, a SY Senko pohvaljen je odličnu tolerantnost na bolesti stabljike i klipa. No, ipak NK Pako njihov je najstabilniji hibrid u pokusima proteklih godina
Branko Glavaš, Pero Barišić te u svakom slučaju Snježana Horvat potanko su nam pojasnili zašto baš uzeti hibride kukuruza Syngenta te uz njih i kompletnu zaštitu koju nudi ova tvrtka, na svom tradicionalnom savjetovanju u hotelu Well u Tuheljskim toplicama. Slikovito su nam pokazali našeg poznatog stručnjaka iz zaštite bilja Peru Barišića koliko je visok kada podigne ruke. Upravo je takav i na jednoj fotografiji hibrida silažnog kukuruza SY Sincero čime se zaključuje koliko je visok taj kukuruz i kolike prinose daje!
Istakla je Snježana Horvat da je Sincero i novi rekorder prinosa kvalitetne silaže zrna i cijele biljke. Za SY Senko su pak rekli pred brojnim gostima da ima odličnu tolerantnost na bolesti stabljike i klipa. No, kako je rekao Branko Glavaš, hibrid NK Pako je ipak njihov najstabilniji hibrid u pokusima proteklih godina, a radi se o univerzalnom hibridu koji je odličan i za zrno, i za silažu, a i za berbu u klipu. Kemijske olovke koje su nas dočekale na stolu glasile su na NK Lucius. To nam je dalo do znanja i da im je taj kukuruz jako važan. Tako je on i prvi predstavljen. Jer je i tolerantan na sušu, ima visok prinos zrna, a i odlično otpušta vlagu. No, odlično ih nadopunjuju SY Iridium i SY Ulises, jer su odlični za ranije sjetve.
Pero Barišić dakako je nakon njih pričao o suzbijanju bolesti, prvenstveno korova. Za njihovo je suzbijanje svakako prijelomna točka razvoj trećeg i četvrtog listića i tu se ne smije pogriješiti! Slikovito je izrazio se da se svaki dan gubi 200 do 300 kg zrna po hektaru po svakom listiću kojem zakasnimo. No, rekao je nešto što i znamo i u što smo se uvjerili. A to je da je doista Elumis pravi kralj boraca s korovima i da mu nema premca. Malo su ga, kako je naveo, oplemenili s Banvelom koji suzbija slak pa se i prodaje pod imenom Elumis-Banvel tako da sada ima izuzetno širok spektar i danas o njemu govorimo o doista snažnom, djelotvornom i jednostavnom preparatu. A upravo se i primjenjuje u fazi tri do pet listova. Ovaj susret agronoma u Tuhelju zaključili su slovenski predstavnici Syngente predavanjem Silve Kuharić o zemaljskim štetnicima.
Detaljne informacije o zaštitnim sredstvima i primjeni prema biljnim vrstama dostupne su u Bazi zaštitnih sredstava.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor
lujo
prije 10 godina
Vrlo dobro znam kakve su cijene Syngente i to mi je dovoljno.prošle godine mi prosaro bio jeftiniji oko 100kn po hektaru od amistara,a recimo artea im je kao sveta vodica,logran ne djeluje na bocu(cirsium) i slak.ima tu još dosta toga što me kod syngente boli,a jedna je i ta da uvijek viču da njihovi proizvodi nemaju konkurencije u kvaliteti.svi je imaju bayer,basf pa tako i syngenta.imali smo mi vrlo povoljan herbos koji nije bio ni loš ni preskup ali su ga baš zbog toga tvrtke kao sto je syngenta uništile.Syngenti zbog kvalitete skidam kapu(ali ne zbog cijene) na axialu,elumisu,lumaxu,amistaru i moddusu.kod ostalih stvari su prosječni
Zea mays
prije 10 godina
Iz vlastitoga iskustva preporučujem Elumis, ove godine je jedini on odradio ono za što je plaćen. Jedino žalosno kod Syngente je da nemaju program zaštite za soju. Sve ostalo je O.K.