Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Permakultura i tranzicija
  • 09.02.2026. 12:00

Dani permakulture pokazali kako vrtlarenje gradi zajednicu - provedeni uz smijeh i solidarnost

Ove godine u većem prostoru s puno zanimljivih predavanja, panela i radionica, Dani permakulture i tranzicije opravdali su očekivanja. Među predavačima bio je i vrtlar Kruno, a bila je to i prilika za vjerojatno prvi vrtlarski stand up u izvedbi Sanje Mandić.

Dani permakulture pokazali kako vrtlarenje gradi zajednicu - provedeni uz smijeh i solidarnost
Foto: Maja Prištof Ničota
222
0
0

"Čula sam da sjeme moraš malo stavit u usta prije sjetve, ja natrpala te sjemenke paprike Aleksandra Velikog u usta, kad dođe susjed, prepadne me i ja sve progutam", dio je vrtlarskog stand upa Sanje Mandić iz bogatog programa Dana permakulture i tranzicije održanih 7., i 8. veljače u zagrebačkom Centru kulture Ribnjak. Vrtlarski počeci uvijek su zabavni, ali vrtlarenje zapravo odlično povezuje i stvara zajednicu koja se za vikend okupila u lijepom broju i ispunila sve prostorije Centra radionicama, panelima i raspravama oko važnosti permakulture.

Permakultura i zajedništvo

"Ove godine tema je bila raznolikost koja je primjenjiva u vrtlarenju, ali i u svim drugim aspektima života i rada, jer permakultura je rješenje za izazove i probleme pojedinca i zajednice. Bilo to dijeljenje sjemenja, informacija, materijala jer sami ne možemo puno napraviti, ali zajedno je druga priča" rekla je jedna od organizatorica Gordana Dragičević iz udruge Hrvatska permakultura.

Vrtlar Kruno
Svi su dobili priliku poslušati omiljene predavače kao što je poznati vrtlar Kruno

Raznolikost i širina permakulture mogla se vidjeti i kod predstavljanja brojnih uspješnih projekata, od onog udruge Čisteći medvjedići, zatim projekta revitalizacije napuštene tvornice Sljeme, projekta (P)Održivo! udruge Zeleni klik! do popravljanja računala i smanjivanja elektroničkog otpada udruge Upciklići. Ono što se stalno pokušava prenijeti poljoprivrednicima, da jedino udruženi mogu postići više i zaštititi svoja prava, zapravo je dio uspješnog permakulturnog dizajna.

"Dolazim na Dane permakulture, jer uvijek čujem nešto novo, nađem nekog za povezivanje. Evo, danas sam saznala što se sve može od industrijske konoplje napraviti i koliko je to dobra biljka za čišćenje tla od teških metala, a saznala sam i gdje mogu odnijeti računalo na besplatni popravak", rekla nam je Irena Nenadić.

Važna inicijativa "Hrana je ljudsko pravo za sve"

Za agrarnu politiku i budućnost bilo je zanimljivo čuti i predstavljanje inicijative "Hrana je ljudsko pravo za sve" koja do kraja godine u Hrvatskoj treba skupiti oko 10.000 potpisa. Kad se iz cijele EU skupi milijun potpisa Europska komisija je zakonski obvezna odgovoriti i razmotriti konkretne zakonodavne mjere koje jamče zdrave, pravedne i održive sustave hrane!

"Ovime se žele osigurati kratki lanci opskrbe i prije svega pravedna cijena za proizvođače hrane. Francuska je već na 20 posto potpisa od ukupnog broja za svoju zemlju, jer tamo svi znaju što znači briga o poljoprivredi, mi smo na skromnih 200 potpisa, ali tek krećemo u kampanju", najavio je Dražen Šimleša iz Zelene mreže aktivističkih grupa (ZMAG).

Proizvodnja hrane
Predstavljeni su proizvodi domaćih proizvođača

Gusti raspored otežao je praćenje svih događanja, ali svi su dobili priliku poslušati omiljene predavače kao što je poznati vrtlar Kruno, razmijeniti sjeme udruga ZMAG i Kozmički vrtlari i skupiti korisne kontakte. Kako je suživot s prirodom i zajednicom dobro usaditi od ranih početaka, nedjelja je bila posvećena mladim permakulturašima. "Dječji dan u nedjelju je novost, ali htjeli smo i njima osigurati zanimljive radionice i zabaviti ih. Svaku godinu vidimo nova lica, ljudi donose i robu za razmjenu, a ove godine smo i kuhali za sudionike", rekla nam je Irena Borovina, voditeljica udruge Vestigium i zadruge Zelenica, također jedna od organizatorica događanja.

Djecu je zabavljao teatar Poco Loco, a imali su prilike i naučiti koliko je važno sjeme, kako napraviti STEM vrt i kako svaki komadić drveta ima potencijal.


Fotoprilog


Tagovi

Dani permakulture Vrtlarski stand up Permakultura Irena Borovina Gordana Dragičević Vrtlar Kruno Kozmički vrtlari Dijeljenje sjemena Zajedništvo Tranzicija


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.