Pretraga tekstova
»Vridne ruke Zagore, obale i škoja« u Trogiru. Cilj manifestacije je bio da se motiviraju obrtnici, poljodjelci, ugostitelji i turistički djelatnici kako bi i sami poduzeli određene korake na poboljšanju kvalitete proizvoda i usluga
Nedavno su u Trogiru posjetitelje i skupine turista privlačili mirisi lavande, maslinova ulja, pčelinjeg meda, rogača, suhih smokava, kliškog 'ujenka' i poljičkog soparnika, kolača i inih poslastica sa štandova na središnjem gradskom trgu ispred katedrale Sv. Lovre. Predstavilo se tridesetak izlagača iz srednjodalmatinskog područja u sklopu poduzetničko-turističke i gastronomsko-kulturne priredbe »Vridne ruke Zagore, obale i škoja«.
Riječ je o manifestaciji, kao Prvim danima dalmatinskih autohtonih proizvoda, čiji je organizator bio Grad Trogir, a suorganizator sinjski poduzetnički centar. Pokrovitelji su bili Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Hrvatska gospodarska komora te Splitsko-dalmatinska županija. U sklopu priredbe predstavljena je i folklorna baština.
»Jedan od strateških projekata, koje Splitsko-dalmatinska županija promiče, je i autohtoni proizvod koji se mora naći na stolu turista, poput onih izloženih na štandovima na središnjem gradskom trgu ispred trogirske katedrale Sv. Lovre«, naglasio je splitsko-dalmatinski župan Ante Sanader prilikom otvaranja manifestacije.
Trogirski gradonačelnik Damir Rilje je kazao kako je cilj te priredbe da motivira obrtnike, poljodjelce, ugostitelje i turističke djelatnike u Zagori, na obali i srednjodalmatinskim otocima, kako bi i sami poduzeli određene korake na poboljšanju kvalitete proizvoda i usluga.
Nutricionistica Olja Martinić je istaknula značaj kapare, matare i vinske kvasine u prehrani. Naglasila je i kako je brački varenik već postao sastavni dio menija u restoranima, te da ne postoji proizvod za detoksikaciju bolji od naših autohtonih artičoka. Uz štandove s ljubitovačkim češnjakom zatekli smo Vinku Debak iz Ljubitovice. »Moje selo je od davnina poznato po proizvodnji kvalitetnoga češnjaka, a ove godine ću isplesti više od 500 rešta i sve ih prodati«, rekla je V. Debak. Njezin sumještanin Ivan Marjanica, upravitelj PZ-a »Rašeljka« koja proizvodi i distribuira glasoviti češnjak 'šarenko', ističe da je češnjak iz Ljubitovice priznat najboljim češnjakom na svijetu. Maslinovim uljem, pčelinjim medom i kolačima ponosili su se Ante i Dijana Miletić s Klisa. Ante, kao tajnik kliške udruge »Lotnjak«, pokazao nam je djevičansko maslinovo ulje »Megdan«. Ističe kako u sastavu udruge ima oko 50.000 stabala maslina - na području općina Klis i Dugopolje. Korisni su bili i pčelinji proizvodi pčelara Ante Kasala iz pčelarske zadruge »Trogir«, Ivana Palade iz Marine koji je na štandu imao i košnice kao posebnu atrakciju, te pčelara iz Mimica pokraj Omiša koji je izložio i pčelinju mliječ.
Autor: Nedjeljko Musulin
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.