Pretraga tekstova
Hrvatska možda ne može proizvoditi svemirske stanice, ali može proizvoditi hranu!
Više od 400 agroinovacija, novih proizvoda, ideja i tehnologija u poljoprivredi bit će prezentirano na ovogodišnjem sedmom po redu, Međunarodnom sajmu Agro Arca koji će se održati od 09. do 11. svibnja u Biogradu na Moru. Na sajmu se očekuju inovatori iz Hrvatske i deset zemalja svijeta, zemlja partner sajma je Iran, glavni organizatori su Udruga inovatora Hrvatske, Grad Biograda na Moru i Hrvatska zajednica tehničke kulture, pokrovitelji su Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, dok je portal Agroklub jedan od medijskih pokrovitelja. Organizatori očekuju kako će i drugo po redu biogradsko izdanje sajma, ponoviti prošlogodišnji uspjeh. Lani je 30 posto nagrađenih novih ideja doživjelo svoju komercijalizaciju.
Uz to će se ove godine napraviti i iskorak prema ideji da se sudionicima sajma otvori bliskoistočno tržište, kako je rečeno na predstavljanju sajma održanom u prostorijama tvrtke Telluris – Medin d.o.o. u Murvici. Uspješni primjeri s prošlogodišnje Agro Arce dolaze iz Istre i Zagreba. Istarski sa svojim inovacijom za izradu čevapa i keksa i zagrebački inovator s mobilnom destilerijom ljekovitog bilja, uspješno su plasirali svoje proizvode na strana tržišta.
"Bez implementacija inovacija u poljoprivredi, Hrvatska ne može biti konkurentna na globalnom tržištu. U Hrvatskoj postoji veliki potencijal znanja i sposobnosti. Taj potencijal se naprosto mora promovirati te približiti hrvatskoj međunarodnoj i poslovnoj javnosti. Problem nisu često ni novci. Problem je najčešće u glavama ljudi. U posljednjih sedam godina neki naši inovatori u području komposta napravili sjajan posao, ali ne u Hrvatskoj nego vani. Ako to kupuje Njemačka, Francuska, a ne kupuje Hrvatska onda je problem u našim glavama. Moramo promijeniti svijest o prihvaćanju vlastitih znanja i pameti", rekao je glavni tajnik Udruge inovatora Hrvatske Vojislav Raušević.
Agro Arca će i ove godine okupiti različite profile inovatora i proizvođača iz poljoprivrede i prehrambene industrije. Pored prodajno-izložbenog dijela sajma, organizirat će se i stručna predavanja i radionice. Trima izlagačima na sajmu će biti dodijeljen certifikat halal kvalitete, čime će im biti otvoren put ka bliskoistočnom tržištu. Predsjednik ocjenjivačkog suda Agro Arce Petar Čovo rekao je kako će ocjenjivači inovacije ocjenjivati u pet kriterija – kreativnost, komercijalna vrijednost, tehnološka razina, ekološka – zdravstvena – sigurnosna razina i subjektivni dojam ocjenjivača.
"Hrvatska možda ne može proizvoditi svemirske stanice, ali može proizvoditi hranu. Ima li itko pravo turistu koji dođe ovdje spremati nacionalna jela od uvoznih sastojaka", rekao je Čovo. Pročelnik za poljoprivredu Zadarske županije Danijel Segarić naveo je kako javni sektor mora pomoći u stvaranju poticajnog okruženja za ljude koji se bave inovacijama. U tom smislu, Zadarska županija razvija Centar kompetencija za preradu ribe i voća kako bi povezala javni, znanstveni i gospodarski sektor. U sklopu jučerašnjeg predstavljanja sajma održan je i Okrugli stol pod nazivom „Budućnost ekološke i integrirane poljoprivrede u Zadarskoj županiji."
Tagovi
Agro Arca Komercijalizacija Inovacije Tehnologije u poljoprivredi Svijest o vlastitom znanju Stručna predavanja Certifikat halal Bliskoistočno tržište Prodajno-izložbeni karakter Petar Čovo Vojislav Raušević Danijel Segarić Nacionalna jela
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/