Vukovar je uz miris fiša i rekordni rezanac ugostio 31 tim iz regije na Dunav Festu. Provjerite tko je skuhao najbolji fiš!
Vukovar se proteklog vikenda pretvorio u najveći open-air restoran u kontinentalnom dijelu Hrvatske, poručili su organizatori Dunav Festa u sklopu kojeg se za natjecanje "100% fiš" prijavio 31 tim iz čitave Slavonije, Srijema i Baranje.
Pripreme su, ističu, krenule još od petka od ranog jutra. Ložila se vatra, naredali se kotlići, a stručni sud sastavljen od profesionalaca udruge Šefova kuhinja mediteranskih i europskih regija (ŠKMER)te Zvonka Barića, prvaka Hrvatske u fišu i Marka Štrobiliusa, vlasnika i kuhara restorana Gondola iz Sotina, nije imao lagan zadatak.
Donijeli su odluku da je najbolji fiš skuhala ekipa Momo iz Kneževih Vinograda u Baranji, dok je drugo mjesto pripalo Hladnom pivu, a treće Petaračkim bušama.
"Majstori fiša pomagali su jedni drugima, razmjenjivali iskustva uz smijeh, veselje i druženje potvrđujući staro pravilo - važno je sudjelovati. I svi se slažu u jednom - za dobar fiš iznimno je važna vrhunska riba kakva pliva u Dunavu, odlično vino koje se dodaje fišu, prvoklasna mljevena paprika i, naravno, iskusni chef bio on amater ili profesionalac", poručili su.
Nije se zaboravilo ni na tipične rezance kakvi se serviraju uz ovo jelo. Od njih se ove godine na Dunav festu napravila prava gastro atrakcija "Široki rezanci dugi kao Dunav", koju potpisuje Vukovarsko pivo. Naime, članovi udruge kuhara Vukovarsko-srijemske županije izradili su rezanac dug 18,8 metara u čast 188 kilometara hrvatskog toka Dunava.
"100% fiš nastavak je dugogodišnje plodonosne suradnje ŠKMER-a i TZ grada Vukovara koje objedinjuje edukaciju, promociju, natjecanja i zabavu uz primjenu principa održive gastronomije i zero waste pristupa. Nema boljeg jela za gastrobrendiranje Vukovara od fiš paprikaša", istaknula je Marina Sekulić, direktorica TZ grada Vukovara.
Inače, 29. lipnja, a pod motom: Naš Dunav - naša budućnost!“ obilježen je ovogodišnji Međunarodni dan Dunava koji simbolizira suradnju, odgovornost i zajednički rad na zaštiti rijeke koja povezuje više od 80 milijuna ljudi u 14 zemalja.
Dan Dunava slavi se od 2004. godine, kada je odlučeno na taj način trajno obilježiti 29. lipnja 1994. kada je u Sofiji potpisana Konvencija o zaštiti te rijeke.
Konvencija je temelj za rad Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) koja danas broji 14 država članica (Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Njemačka, Mađarska, Moldavija, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Srbija, Ukrajina) i Europsku uniju.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica